Linki

Menu

 • Jest rzeczą łatwą oprzeć ład jakiejś społeczności na zasadzie podporządkowania każdego jej członka ustalonym prawom.
  Jest rzeczą wygodną urobić tak człowieka, by ślepo bez protestu poddawał się władcy lub przepisom Koranu.
  Ale o wiele większe osiągnięcie polega na tym by nauczyć go kierować samym sobą i przez to uczynić wolnym.


  Antoine de Saint-Exupéry, Mały książę

 • Dzień Patrona na wesoło

  24 listopada 2016 roku już po raz 15. w Gimnazjum im. ks. Jana Twardowskiego  w Białym Kościele była obchodzona rocznica nadania imienia szkole. Tegoroczne święto wbrew listopadowej pogodzie miało na celu przekazać zastrzyk pozytywnej energii, dlatego nasz program słowno – muzyczny nosił tytuł „Jan Twardowski – poeta uśmiechnięty”. Pani dyrektor Bożena Turek powitała naszych gości na czele z wójtem gminy Wielka Wieś – Tadeuszem Wójtowiczem. Gimnazjaliści zaprezentowali humorystyczne wiersze oraz anegdoty Jana od biedronki. Program uzupełniała prezentacja multimedialna, w której przedstawiono historię Orderu Uśmiechu. Jednym z kilkuset kawalerów tego tytułu jest ksiądz Jan Twardowski, który otrzymał to odznaczenie od dzieci w 1996 roku. Cenił je sobie najbardziej spośród wszystkich. Zwariowana profesorka Aneta Kutaj z klasy IIIa wygłosiła dla zebranych wykład pt. „Uśmiech to taka krzywa, która wszystko prostuje”. Dzięki niej dowiedzieliśmy się, dlaczego warto się śmiać. Następnie Paweł Budziak z klasy IIa i Jakub Hojda z klasy IIb rozbawili publiczność do łez skeczem o studencie zdającym egzamin z historii. W dalszej części wieczoru z przyjemnością wysłuchaliśmy recitalu poezji śpiewanej w wykonaniu pani Eweliny Doktór, która zaśpiewała kilka utworów z repertuaru Edyty Geppert i Alicji Majewskiej.  W dalszej kolejności swoje humorystyczne filmiki zaprezentowali nasi absolwenci: Mateusz Zięba, Krystian Sroka, Daniel Piwowarczyk oraz Piotr Dudziak. Kolejnym punktem programu było wręczenie nagród uczniom klasy Ib za zwycięstwo w corocznym konkursie „Znam Patrona”. Nagrody dla gimnazjalistów ufundował Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Białym Kościele, za co serdecznie dziękujemy pani dyrektor Magdalenie Szymańskiej. Miłym zakończeniem uroczystości był słodki poczęstunek, na który zaprosiła wszystkich zebranych przewodnicząca Rady Rodziców – pani Agnieszka Sukta – Gałczyk. Wspaniałe domowe wypieki przygotowały mamy uczniów klas drugich, za co składamy im piękne podziękowania. Uśmiechnięte i rozbawione twarze naszych gości potwierdziły, że świetnie się bawili, a tematyka programu ogromnie przypadła im do gustu. Nasi uczniowie wystąpili w pięknych, kolorowych strojach wypożyczonych dzięki uprzejmości partnera przedsięwzięcia -pana Grzegorza Kurala - właściciela Agencji Eventowej "Super Imprezy" oraz Bajkoland.pl. Kolejny Dzień Patrona organizowany we współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Wielkiej Wsi przeszedł do historii. Mamy nadzieję, że zostanie na długo zapamiętany przez naszych gości.

  http://gimnazjumtwardowski.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=127

   

  koordynator

  Elżbieta Glanowska

 • Dzień Patrona - zaproszenie

  Społeczność Gimnazjum im. Ks. Jana Twardowskiego wraz z Gminną Biblioteką Publiczną w Wielkiej Wsi zapraszają na spotkanie z poezją ks. Jana Twardowskiego „Jan Twardowski – poeta uśmiechnięty”, które odbędzie się 24 listopada 2016 r. o godzinie 17.00 w Gimnazjum w Białym Kościele (sala nr 17).

  W programie:
  - spektakl słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów
  - recital poezji śpiewanej – występ Pani Eweliny Doktór

  Po uroczystości Rada Rodziców Gimnazjum serdecznie zaprasza wszystkich Gości na słodki poczęstunek.

  Partnerem w tym przedsięwzięciu jest Agencja Eventowa "Super Imprezy" Grzegorz Kural oraz
  Bajkoland.pl

          

 • „Niepodległość znaczy wolność, słowa najpiękniejsze...”

  9 listopada uczciliśmy 98 rocznicę odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości śpiewem. Wzorem poprzednich lat Samorząd Uczniowski zorganizował koncert piosenki legionowej. Zabrzmiały dobrze znane utwory „Rozkwitały pąki białych róż”, „Maszerują strzelcy”, „Szara piechota”, „My pierwsza Brygada”. Klasy pierwsze wybrały utwory „Uwięziony ptak” i „Śpiewka 1920 r.” , przypominając jak ważna jest suwerenność oraz pamięć o tych, którzy za nią ginęli. Po raz pierwszy do wspólnego śpiewania zaprosiliśmy rodziców naszych gimnazjalistów.

  11 listopada poczet sztandarowy weźmie udział w uroczystej mszy św. odprawionej za Ojczyznę w kościele parafialnym w Białym Kościele.

   

  Magdalena Zięcina

   

   

   

 • „Co łączy pierścionki zaręczynowe, piłki do "nogi" oraz windę na orbitę?"

  W dniu 25 października 2016 r. w Gimnazjum w Białym Kościele odbył się kolejny wykład w ramach projektu  „MAGIA MATEMATYKI” , finansowanego z programu  mPotęga przez Fundację mBanku, pod tytułem:  ”Co łączy pierścionki zaręczynowe, piłki do "nogi" oraz windę na orbitę?". Prelegentem był dr Wiktor Niemiec, pracownik naukowo - dydaktyczny Akademii Górniczo - Hutniczej w Krakowie. Uczniowie dowiedzieli się, na przykładzie odmian węgla, jak ogromne znaczenie dla właściwości materiałów ma rozmieszczenie atomów w przestrzeni. Dla wielu zaskoczeniem okazał się fakt, iż atomy naturalnie układają się, tworząc figury i bryły geometryczne. Dzięki temu można wytłumaczyć wiele zjawisk: dlaczego diamenty należy szlifować według określonych wzorców; czym jest „cudowny” materiał ostatnich lat, grafen; jak wykorzystać w przyszłości fulereny i nanorurki węglowe oraz dlaczego tak wygodnie rysuje się grafitowymi ołówkami. Aż ciężko uwierzyć, że wszystkie wymienione materiały są zbudowane tylko z węgla…

  Galeria zdjęć 

  J. Niemiec, G. Pogan

 • „Ludzie ludziom zgotowali ten los…”

  Podtrzymując tradycję naszej szkoły, dnia 25 października 2016 roku, uczniowie klas trzecich udali się do Oświęcimia, do Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau. Wizyta w autentycznym Miejscu Pamięci  była unikatowym doświadczeniem edukacyjnym.

  Były obóz Auschwitz-Birkenau to miejsce kaźni prawie 1,5 miliona osób głównie narodowości żydowskiej, polskiej i cygańskiej. Miejsce gdzie pochylamy głowy i oddajemy hołd ludziom pomordowanym przez hitlerowskie Niemcy. Auschwitz-Birkenau to symbol Holokaustu, jedyny obóz znajdujący się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

  Wizyta na terenie obozu była okazją do zadania sobie pytania: jak powinniśmy postępować, by do taka sytuacja już nigdy się nie powtórzyła?

  Opiekunowie: J.Jabłońska, M.Biniek

 • W krakowskim Ogrodzie Doświadczeń

  21 października 2016 roku, w silnej ekipie pięćdziesięciu pięciu uczniów naszego Gimnazjum uczestniczyliśmy w zajęciach w krakowskim Ogrodzie Doświadczeń. Pomimo typowo jesiennej pogody z zainteresowaniem zwiedzaliśmy ten pierwszy w Polsce park edukacyjny. Wykorzystując dźwięki wydawane przez typowe rury z tworzywa, w ciekawy i zabawny sposób  przedstawiono nam zjawisko fali stojącej. Okazało się, że stanowimy „zgraną orkiestrę”. Każdy z uczniów miał szansę poczuć się Gandalfem i stworzyć swoje, mknące przez Ogród pierścienie.

  Ten wyjątkowy dzień przeżyliśmy w ramach projektu „Magia matematyki”, dofinansowanego przez Fundację mBanku.

  Galeria zdjęć

  opiekunowie: B. Turek, J. Niemiec, G. Pogan

 • Spotkanie z rodzicami

  Dnia 3 listopada 2016 r. o godz. 17:00 odbędzie się spotkanie z rodzicami uczniów naszej szkoły.

  Serdecznie zapraszamy.

 • BAJKOCZYTACZE - X 2016

  Nowy bajkowy sezon rozpoczął się w dość pochmurną środę, 12 października.

  Grupa Bajkoczytaczy z klasy II a i II b wraz z opiekunem: mgr Mirosławą Szeptycką- udała się w tym dniu do Przedszkola Samorządowego w Białym Kościele, aby umilić maluchom jesienny dzień czytaniem baśni o Złotowłosej i wspólną zabawą.

  Dzieci w skupieniu wysłuchały historii dziewczynki zabłąkanej w lesie i rodziny misiów, a potem – w wielkim, wesołym kole - starały się nie obudzić niedźwiedzia („Stary niedźwiedź mocno śpi”), uciec Babie Jadze („Raz, dwa, trzy, Baba Jaga patrzy”) i zaśpiewać pieśń krasnoludków.

  Z przedszkolakami pięknie bawili się: Ewa, Joasia, Jadzia i Paweł z II a oraz Weronika, Oliwka i Maja z II b.

  Już planujemy następną wizytę!

  Więcej zdjęc w galerii   

   

  opiekun: mgr Mirosława Szeptycka

 • Mister Szkoły 2016 został wybrany

  Z okazji Dnia Chłopaka w szkole odbyły się wybory Mistera.  Po raz kolejny uczniowie płci męskiej stanęli w szranki. Każdą klasę reprezentowali przystojni młodzieńcy, którzy wykazywali się elokwencją, sprytem i talentem podczas konkurencji, jakie przygotował Samorząd Uczniowski.

  Popisy oceniało Jury w składzie: dyrektor szkoły – p. Bożena Turek, p. Dorota Tracz oraz zastępca przewodniczącego SU – Alicja Kiszka.

  Misterem Szkoły na rok szkolny 2016/2017 został uczeń klasy pierwszej – Kacper Przełożny.

  Galeria zdjęć

  Samorząd Uczniowski

 • OSTATNIE WARSZTATY W PRĄDNIKU KORZKIEWSKIM

  W ramach projektu ZIELONY DOM w Prądniku Korzkiewskim odbyły się ostatnie warsztaty dla gimnazjalistów z Białego Kościoła. Uczestnicy mogli odnaleźć na ścianach domku elementy mozaiki które stworzyli podczas całorocznych warsztatów. Wszyscy stwierdzili, że na ścianie prezentują się dumnie. Jest satysfakcja! Kiedy już wszyscy nacieszyli oczy przyszedł czas na pracę. Uczestnicy zostali podzieleni na zespoły. Jedni mieli za zadanie przygotować ścianę pod klejenie inni zajęli się wyborem elementów mozaiki. Dziewczyny przygotowały zaprawę.
  Wszystkie prace poszły sprawnie i z uśmiechem. Chłopcy stwierdzili, że nakładanie wypełnienia pomiędzy elementy mozaiki niczym się nie różni od kładzenia fugi w łazience, no może tylko poza tym że ręce nie są takie brudne

  https://www.facebook.com/Gimnazju/?ref=aymt_homepage_panel

 • Dzień Edukacji Narodowej 2016

  Dnia 14 października 2016 r. (piątek) -  zmiana organizacji planu zajęć.

  8:15 – 9:00 - Msza św. w Białym Kościele

  9:30 - 11:00 - uroczystość ślubowania uczniów klas pierwszych oraz obchody Dnia Edukacji Narodowej (hala sportowa)

  11:00 - 12:00 - klasy pierwsze poczęstunek od rodziców

  (Obecność wszystkich uczniów obowiązkowa; obowiązuje strój galowy)

   

  Przyjazd uczniów wg codziennego harmonogramu

  ok. 11:00     -  odjazdy uczniów klas II i III

  ok. 12:00     -  odjazdy uczniów klas I

 • X Małopolska Noc Naukowców już za nami (2016)

  Po raz kolejny młodzież gimnazjalna uczestniczyła w warsztatach organizowanych w ramach Małopolskiej Nocy Naukowców. Podsumowując krótko: było super – poważnie, ale i zabawnie, naukowo, ale i z przymrużeniem oka. Nie były nam straszne łamańce matematyczne i doświadczenia fizyczne. Wszyscy z zainteresowaniem zgłębiali tajniki nauk matematyczno-przyrodniczych.

  https://www.facebook.com/Gimnazju/?hc_ref=PAGES_TIMELINE

  Bożena Turek,

  Małgorzata Biniek,

  Grażyna Pogan.

 • Europejski Dzień Języków Obcych 2016

  Dnia 24 września br w ramach obchodów Europejskiego Dnia Języków Obcych uczniowie naszego gimnazjum odwiedzili zagraniczne instytuty językowe w Krakowie.

  Uczestniczyliśmy w lekcjach pokazowych języka francuskiego w Instytucie Francuskim oraz języka niemieckiego w Konsulacie Austrii.

  Ponadto smakowaliśmy pyszne francuskie croissants i niemieckie wurst. Kolejne kulinarne przygody czekały na nas w Instytucie Hiszpańskim  Cervantesa, gdzie odbywały się warsztaty przygotowywania koktajli owocowych.

  Jak widać na zdjęciach, mimo zajęć dydaktycznych odbytych w sobotę, młodzież przednio się bawiła.

  https://www.facebook.com/Gimnazju/photos/pcb.1621295101502159/1621294784835524/?type=3&theater

                                                                                    Urszula Kubisiowska – nauczyciel j.angielskiego

 • Spotkanie z rodzicami

  Dnia 10 października 2016 r (poniedziałek) o godz. 18:00 odbędzie się spotkanie trójek klasowych rodziców klas I - ych z wychowawcami.

  Serdecznie zapraszamy.

 • Pierwsza sesja uczniowska "FIGURY MAGICZNE" w ramach projektu "Magia Matematyki"

  30 września 2016 w naszym Gimnazjum  odbyła się pierwsza sesja projektu „Magia Matematyki” w ramach programu  mPotęga,  pod nazwą „Figury magiczne”.  W ramach przygotowań do sesji, uczniowie opracowywali zagadnienia dotyczące figur magicznych oraz zadania łączące ciekawe właściwości liczb i działań,  a także „matematyczne ciekawostki”, takie jak mnożenie przy pomocy palców obu rąk. Efekty swojej pracy przedstawili w formie prezentacji, na forum szkoły. Dodatkowo, przygotowane zostały zadania dla wszystkich chętnych gimnazjalistów, które należy rozwiązać do 14.10.2016. Będą one sprawdzone przez uczniów koła matematycznego, zweryfikowane przez nauczycieli, a autorzy najlepszych rozwiązań zostaną  nagrodzeni  oceną z matematyki. Projekt dofinansowała Fundacja mBanku.

  Więcej zdjęć w galerii  

  Joanna Nowakowska - Niemiec

 • "Magia Matematyki" w ramach programu mPotęga

  W Gimnazjum w Białym Kościele 26 września 2016 r. odbyło się kolejne spotkanie uczniów uczestniczących 
  w projekcie "Magia Matematyki" w ramach programu mPotęga. 
  Gościem spotkania był dr Wiktor Niemiec, pracownik naukowy AGH.
   Uczniowie dowiedzieli się, czym są fraktale i jakie jest ich zastosowanie, a następnie obyła się próba
  przed piątkową sesją uczniowską.

   

 • Tegoroczny Rajd Neandertalczyka już za nami.

  Tegoroczny Rajd Neandertalczyka już za nami.


  W konkursowych zmaganiach wzięło udział 27 drużyn z 7 lokalnych gimnazjów: z Sułoszowej, Białego Kościoła, Korzkwi, Skały, Zadroża, Suchej oraz Modlnicy.
  A wyniki rajdu przedstawiają się następująco.
  W kategorii SZKOŁY:
  1 miejsce - Gimnazjum w Skale
  2 miejsce - Gimnazjum w Białym Kościele
  3 miejsce - Gimnazjum w Sułoszowej

  Natomiast w kategorii drużynowej, podium opanowało Gimnazjum ze Skały.

  Zwycięzcom serdecznie gratulujemy, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za wzięcie udziału w tegorocznym rajdzie i wspaniałą atmosferę.

   

 • X Eko Bieg o Puchar Wójta Po Dolinie Będkowskiej

  18 września w Dolinie Będkowskiej odbył się X Eko Bieg o Puchar Wójta Po Dolinie Będkowskiej. W biegu uczestniczyli zawodnicy dorośli, gimnazjaliści i dzieci ze szkół podstawowych i przedszkoli. Filip Gałczyk zajął pierwsze miejsce w kategorii – gimnazjaliści.

   

  Więcej zdjęć: https://www.facebook.com/Gimnazju/?ref=aymt_homepage_panel

 • W dniach od 5 do 10 września 2016 r. odbyła się wycieczka integracyjna klas pierwszych  w pięknych okolicach  Jodłówki Tuchowskiej. Gimnazjaliści nie mieli czasu na nudę. Intensywnie ćwiczyli na siłowni, wykazywali się umiejętnościami w Zawodach Olimpijskich oraz pokonywali swoje słabości, zdobywając szczyt Brzanki. Pierwszoklasiści próbowali również możliwości w wikliniarstwie, tworząc samodzielnie pamiątkowe wianki na głowę. Odbyli też szybki kurs wiedzy na temat pasji krótkofalowców, czyli osób porozumiewających się na duże odległości za pomocą radiostacji.

  W tak miłej atmosferze czas upłynął bardzo szybko. Wzbogaceni o nowe przyjaźnie i naładowani pozytywną energią powrócili do szkolnych ławek.

  Uczniowie klas pierwszych

  Zapraszamy do galerii

strona:

Wiadomości

Kontakt

 • Gimnazjum im. ks. Jana Twardowskiego w Białym Kościele
  ul. Krakowska 172
  32-089 Biały Kościół
 • tel: (+12) 419-03-80
  tel/fax: (+12) 419-19-18

Galeria zdjęć