26 września 2014 roku wyjechaliśmy wraz z opiekunami na Małopolską Noc Naukowców, która organizowana była w Uniwersytecie Jagiellońskim. Gdy dojechaliśmy na miejsce rozdzieliliśmy się na dwie grupy; załogę, która poszła na zajęcia i wykłady z matematyki oraz zespół, który poszedł na wykłady i zajęcia z biologii. Po wejściu do budynku „Wydział matematyki oraz informatyki” dostaliśmy plakietki z napisem: ,,I <3 UJ’’. Bardzo się nam one podobały. Porozchodziliśmy się w różne strony, by poszukać zajęć, które nas interesowały. Duża część osób poszła na zajęcia związane z rachunkami matematycznymi, aukcje, budowę robotów i budowę drukarki 3D. Mieliśmy 1,5 godziny w tym wydziale. Następnie przemieściliśmy się do budynku „Wydział fizyki i astronomii”, gdzie całą grupą udaliśmy się na wykład ,,Jak działa żarówka?’’.
Z wszystkich wykładów bardzo dużo dowiedzieliśmy się i na pewno dużo nam zostanie w pamięci. Zapewne każdy zapamięta, to jak na wielkich salach pomału gasiło się światło, to na jakich krzesełkach z stoliczkami siedzieliśmy, tablicę, które opuszczało się w dół za równo jak i do góry. Bardzo podobało mi się to, że młodzi ludzie, niewiele starsi od nas, tak dobrze prowadzili te zajęcia i byli zafascynowani tym co robią. Mam nadzieję, że w przyszłym roku pojedziemy na równie znakomite zajęcia jak w tym roku. Może ktoś z nas w przyszłości będzie studiował lub pracował w tym Uniwersytecie. :)
Mariola, uczennica klasy II
Dnia 22 września o godzinie 11.00 odbyło się spotkanie uczniów klas III gimnazjów z terenu gminy Wielka Wieś z sędzią Anną Marią Wesołowską, znaną szerokiej publiczności z audycji telewizyjnej pod tym samym tytułem. Spotkanie to było elementem cyklu propagującego elementy wiedzy o prawie wśród dzieci, młodzieży i dorosłych.
Pani sędzia, od ponad trzydziestu lat orzekająca w sprawach karnych, podzieliła się z zebranymi swoim bogatym doświadczeniem. W przystępny i obrazowy sposób przedstawiła przykłady i konsekwencje zachowań, które znajdują swój epilog na Sali sądowej. Uświadomiła gimnazjalistom, że czyny, które niektórzy młodzi ludzie uważają za drobne uchybienia, w istocie są przestępstwami, ściganymi z mocy prawa i zagrożonymi wysokimi karami (wymuszenia, nękanie, przemoc psychiczna i fizyczna, publikowanie uwłaczających godności osobistej treści w mediach społecznościowych).
Uczniowie pozytywnie ocenili spotkanie, podane przez panią sędzię przykłady głęboko zapadły im w pamięć i wywołały wiele refleksji.
Mirosława Szeptycka
Dnia 23 września 2014 odbył się XII „Rajd Neandertala” – rajd terenowy z konkursem dla uczniów gimnazjów z gmin, na których położony jest Ojcowski Park Narodowy. Tym razem współorganizatorem rajdu był Urząd Gminy Wielka Wieś i Gimnazjum w Białym Kościele.
W tym roku wszystkich uczestników w Parku przywitała jesienna aura. Punkt startowy był również pierwszym punktem kontrolnym, każda drużyna otrzymała zestaw 18 pytań testowych z przyrody i historii Ojcowskiego Parku Narodowego i okolic. Kolejnym zadaniem w konkursie, na drugim punkcie kontrolnym, było rozpoznawanie obiektów z terenu OPN na podstawie fragmentów fotografii OPN. Zadaniem uczniów na trzecim punkcie kontrolnym było rozpoznawanie gatunków drzew i krzewów występujących w Parku na podstawie ulistnionych pędów. W tym roku ta część konkursu nie sprawiła większych problemów, uczniowie dobrze radzili sobie z polskimi nazwami gatunków. Na ostatnim punkcie kontrolnym punkty można było zdobyć po prawidłowym rozpoznaniu gatunków zwierząt na zdjęciach. Po odpowiedzi na wszystkie konkursowe pytania uczestnicy udali się do Gimnazjum w Białym Kościele, gdzie odbyło się zakończenie Rajdu. Na miejscu na wszystkich czekały już smaczne kiełbaski i gorąca herbata.
W rywalizacji szkół trzecie miejsce przypadło Gimnazjum w Białym Kościele, a czwarte Gimnazjum w Modlnicy. Nagrody i puchary wręczyli pracownicy Ojcowskiego Parku Narodowego.
M.Biniek, D.Tracz, M.Rabczyńska
17 września 2014 r. minęła 75 rocznica zdradzieckiego ataku ZSRR na Polskę pod pretekstem „obrony ludności ukraińskiej i białoruskiej”. Była ona rezultatem podpisanego 23 sierpnia 1939 roku układu Ribbentrop- Mołotow.
Wspólnie z Samorządem Uczniowskim przygotowaliśmy audycję, przybliżającą gimnazjalistom tamto wydarzenie.
Obchody rocznicy września 1939 roku zakończyliśmy pod naszym Dębem Pamięci zapalając znicz.
Magdalena Zięcina
15 września uczniowie reprezentujący szkołę w poczcie sztandarowym wraz z panią dyrektor Bożeną Turek wzięli udział w uroczystej mszy św. odprawionej, jak co roku w Prądniku Korzkiewskim pod Krzyżem w lesie za Łaskawcem.
Upamiętnia on wydarzenia sprzed 70 laty, kiedy w tym miejscu zostały odprawione msze polowe w intencji oddziałów partyzanckich „Bicz” z Krakowskiego „Żelbetu” i Baonu Partyzanckiego „Skała” AK.
Organizatorem uroczystości jest Stowarzyszenie Żołnierzy Armii Krajowej Inspektoratu „Maria” Koło Biały Kościół wraz z rodzinami.
Zachęcam was do poznawania historii naszej małej Ojczyzny, bo jak mawiał dobitnie marszałek Józef Piłsudski” Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości.”
Magdalena Zięcina
Pasmo Jaworzyny Krynickiej (1114m n. p. m) zdobyte po raz kolejny przez naszych gimnazjalistów. W dniach 13-15 września odbyła się wycieczka Koła Miłośników Gór do Krynicy. Obok stałych punktów programu takich jak: wejście na najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego, „uciechy” na zjeżdżalniach na Górze Parkowej oraz wspinaczka w Parku Liniowym w Czarnym Potoku, nasi uczniowie świetnie bawili się na poligonie paintball’owym. Nowością w tym roku i zarazem hitem, który cieszył się wielką popularnością stało się wyjście na lodowisko. Jedni uczniowie ślizgali się pokazując swoje umiejętności, drudzy natomiast stawiali pierwsze kroki na tafli lodu. Wszyscy bez wyjątku mieli doskonałą zabawę. Cieszymy się, że ta dyscyplina sportu, zyskała tylu zwolenników. Gościnni gospodarze pensjonatu „Henryk” dopieszczali nas znakomitą kuchnią i góralską gościnnością.
Małgorzata Rabczyńska, Dorota Tracz
OGŁOSZENIE
Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z terenu gminy Wielka Wieś do udziału w konkursie fotograficznym: „Selfie z pupilem”.
Jeśli lubisz zwierzaki i robisz fajne "słitfocie"
Zgłoś się!
Czekamy!!
Organizatorzy: Gimnazjum im. Ks. Jana Twardowskiego i Szkoła Podstawowa im. Św. Jadwigi Królowej w Białym Kościele.
Załączniki:
6 września Poczet Sztandarowy Gimnazjum po raz pierwszy brał udział w uroczystościach związanych z rocznicą bitwy w lasach pod Złotym Potokiem, którą 11 września 1944 r. stoczył z Niemcami Samodzielny Batalion Partyzancki "Skała" AK.
Tegoroczne święto rozpoczęło uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej na kamienicy przy ulicy Starowiślnej 33, gdzie podczas okupacji znajdował się lokal sztabowy krakowskiego Kedywu.Następnie w krakowskim kościele OO. Kapucynów odprawione zostało uroczyste nabożeństwo. Mszę św. koncelebrował ks. kan. Adam Podbiera- syn żołnierza SBP "Skała”. Wzięli w niej udział przedstawiciele środowiska „Skałowców” oraz liczne poczty sztandarowe. Uroczystości na ul. Loretańskiej zostały zakończone złożeniem kwiatów przy tablicy pamiątkowej poświęconej Batalionowi "Skała", a umiejscowionej w kruchcie kościoła oraz wspólnym odśpiewaniem pieśni „Rozszumiały się wierzby płaczące”. Kolejnym punktem programu było zapalenie zniczy i złożenie wieńców pod pomnikiem na kwaterze partyzanckiej Cmentarza Rakowickiego. Ostatnim miejscem obchodów 70 rocznicy bitwy w lasach pod Złotym Potokiem było Muzeum Armii Krajowej im. Gen. Emila Fieldorfa "Nila".
Magdalena Zięcina
Dnia 11 września 2014 r. o godz. 17:00 odbędzie się spotkanie z rodzicami uczniów naszej szkoły. Serdecznie zapraszamy.
W poniedziałek 1 września uczniowie gimnazjum zebrali się w sali gimnastycznej na rozpoczęciu nowego roku szkolnego 2014/2015. Pani dyrektor Bożena Turek serdecznie przywitała wszystkich uczniów, grono pedagogiczne oraz pozostałych pracowników szkoły. Klasom pierwszym przedstawiła nauczycieli Gimnazjum oraz Samorząd Uczniowski, któremu w tym roku przewodzi Łukasz Mazela. Przewodniczący SU oraz zastępczyni przewodniczącego, Mariola Pogan przypomnieli uczniom Kodeks Gimnazjalisty i powitali nowych kolegów w murach naszej szkoły. Po wspólnym spotkaniu uczniowie rozeszli się do klas wraz ze swymi wychowawcami by otrzymać szczegółowe informacje dotyczące rozpoczynającego się roku szkolnego.
Samorząd Uczniowski
„Chwała tym, co walczyli.
Pamięć tym, co polegli...”
1 września tradycyjnie rozpoczyna nowy roku szkolny, ale to również tragiczny dzień w dziejach naszej Ojczyzny.
Nie zapomnieliśmy o tych, którzy 75 lat temu rozpoczęli heroiczną walkę w obronie suwerenności Rzeczpospolitej, czcząc ich pamięć minutą ciszy.
Magdalena Zięcina
Organizatorem dowożenia uczniów do szkół jest Gmina Wielka Wieś. W jej imieniu organizacją zajmuje się Gminny Zespół Ekonomiczno-Administracyjny Szkół w Wielkiej Wsi, 32-089 Biały Kościół, ul. Królowej Jadwigi 4, tel. 12/419-17-06.
W roku szkolnym 2014/2015 zadanie to będzie realizowane z wykorzystaniem własnych autobusów szkolnych, przez zatrudnionych kierowców i opiekunów dowożonych uczniów do szkół na podstawie opracowanego planu i harmonogramu rozkładu jazdy przez dyrektorów szkół.
Załącznik:
REGULAMIN_KORZYSTANIA_Z_AUTOBUSU_SZKOLNEGO_W_GMINIE_WIELKA_WIES.pdf
Rozkład jazdy autobusów szkolnych w Gimnazjum im. ks. Jana Twardowskiego w Białym Kościele
Rok szk. 2014/2015:
Dnia 1 września 2014 r. uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015.
Przyjazd uczniów:
7:10-Będkowice;
7:30-Czajowice-Bębło szkoła (7:35) - Murownia(7:40);
7:50-Wielka Wieś;
7:50 Wierzchowie;
7:30- Prądnik Korzkiewski.
Przebieg uroczystości:
8:15 - MSZA ŚW. W KOŚCIELE PW. ŚW. MIKOŁAJA W BIAŁYM KOŚCIELE
9:15 - UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO (SALA GIMNASTYCZNA)
ORAZ SPOTKANIE Z WYCHOWAWCĄ (SALE LEKCYJNE).
Odjazd uczniów - około godz. 11:00.
Serdecznie zapraszamy rodziców uczniów do wzięcia udziału w uroczystości.
Tryb postępowania w sprawie udzielenia pomocy w ramach programu WYPRAWKA SZKOLNA 2014:
Rodzice ucznia (prawni opiekunowie, rodzice zastępczy), pełnoletni uczeń, a także nauczyciel, pracownik socjalny lub inna osoba, za zgodą przedstawiciela ustawowego lub rodziców zastępczych, składają wniosek o dofinansowanie zakupu podręczników w nieprzekraczalnym terminie do dnia 15 września 2014 roku do dyrektora szkoły, do której uczeń będzie uczęszczał w roku szkolnym 2014/2015.
Do wniosku należy dołączyć:
- w przypadku ubiegania się o pomoc ze względu na niski dochód, zaświadczenie o wysokości dochodów, w uzasadnionych przypadkach do wniosku można dołączyć – zamiast zaświadczenia o wysokości dochodów – oświadczenie o wysokości dochodów, - w przypadku ubiegania się o pomoc dla ucznia, którego rodzina korzysta ze świadczeń rodzinnych w formie zasiłku rodzinnego lub dodatku do zasiłku rodzinnego można przedłożyć, zamiast zaświadczenia o wysokości dochodów, zaświadczenie o korzystaniu ze świadczeń rodzinnych w formie zasiłku rodzinnego lub dodatku do zasiłku rodzinnego,
- w przypadku ubiegania się o pomoc dla ucznia niepełnosprawnego do wniosku, zamiast zaświadczenia o wysokości dochodów, należy dołączyć kopię orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego wydanego przez publiczną poradnię psychologiczno – pedagogiczną, w tym poradnię specjalistyczną,
- w przypadku osób ubiegających się o pomoc ze względu na dochód przekraczający na osobę 539 zł netto, ale występują okoliczności wymienione w art. 7 ustawy z dnia 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej (np. ubóstwa, sieroctwa, bezdomności, przemocy w rodzinie, alkoholizmowi lub narkomanii, zdarzenia losowego i sytuacji kryzysowej, długotrwałej lub ciężkiej chorobie, klęski żywiołowej, wielodzietności…..) - należy dołączyć uzasadnienie.
Dyrektor szkoły, po analizie wniosków, podejmuje decyzję w sprawie przyznania pomocy i w terminie do 17 listopada 2014 r. zwraca rodzicom uczniów (prawnym opiekunom, rodzicom zastępczym) lub pełnoletnim uczniom koszty indywidualnie zakupionych podręczników do kształcenia ogólnego, w tym podręczników do kształcenia specjalnego, lub podręczników do kształcenia w zawodach, a w przypadku ww. uczniów niepełnosprawnych – również koszt zakupu materiałów edukacyjnych po przedłożeniu dowodów zakupów takich jak: - faktura VAT lub rachunek wystawiony imiennie na ucznia, rodzica, prawnego opiekuna lub rodzica zastępczego, lub - paragon,lub - oświadczenie o zakupie podręczników lub materiałów edukacyjnych wraz z informacją o rozliczeniu wydatków tylko w ramach Rządowego programu pomocy uczniom w 2014 r. – „Wyprawka szkolna”(wzór oświadczenia określa załącznik nr 2 do wniosku).
W przypadku grupowych zakupów zwracany jest koszt zakupu podręczników lub materiałów edukacyjnych rodzicom (prawnym opiekunom, rodzicom zastępczym) lub pełnoletnim osobom po przedłożeniu potwierdzenia zakupu wystawionego przez podmiot dokonujący zakupu na podstawie faktury VAT i listy uczniów.
Potwierdzenie zakupu zawiera:
- imię i nazwisko ucznia,
- klasę, do której uczeń będzie uczęszczał,
- adres szkoły,
- wykaz zakupionych podręczników lub materiałów edukacyjnych,
- kwotę zakupu,
- datę zakupu,
- czytelny podpis osoby dokonującej zakupu.
Załączniki:
Zarzadzenie_Wojta_-_w_sprawie_ustalenia_terminu_skladania_wnioskow_Wyprawka_szkolna_2014-1.doc
Wniosek_o_udzielenie_pomocy_w_ramach_programu_WYPRAWKA_SZKOLNA_2014-1.doc
PLAN ZAJĘĆ
WAKACJE 2014 Z POZYTYWKĄ
12.07.2014 godz. 9.30 marsz na orientację zaczynamy w Tyńcu k/Krakowa
19.07.2014 godz. 9.00 piesza wycieczka do Jaskini Wierzchowskiej przez Dolinę Kluczwody (po zwiedzaniu zaplanowane ognisko - kiełbaski we własnym zakresie).
26.07.2014 godz. 9.00 wycieczka rowerowa do Ojcowa.
02.08.2014 godz. 9.00 piesza wycieczka do Doliny Będkowskiej i Kobylańskiej
09.08.2014 godz. 9.00 piesza wycieczka do Doliny Łokietka.
16.08.2014 godz. 9.00 piesza wycieczka do Jaskini Nietoperzowej.
23.08.2014 godz. 9.00 piesza wycieczka do zamku w Korzkwi.
CZYTAJ WIĘCEJ: http://pozytywka.wix.com/gimnazjum
Dnia 27 czerwca 2014 r. uroczyste zakończenie roku szkonego 2013/2014.
Przyjazd uczniów - według dotychczasowego rozkładu.
Przebieg uroczystości:
8:15 - MSZA ŚW. W KOŚCIELE PW. ŚW. MIKOŁAJA W BIAŁYM KOŚCIELE
9:30 - UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2013/201414 (SALA GIMNASTYCZNA)
11:00 - SPOTKANIE Z WYCHOWAWCĄ (SALE LEKCYJNE).
Odjazd uczniów - około godz. 12:00.
Serdecznie zapraszamy rodziców uczniów do wzięcia udziału w uroczystości.
W bieżącym roku szkolnym uczniowie naszego gimnazjum brali udział w ogólnopolskich konkursach przedmiotowych z języka polskiego.
Pierwszy z nich badał umiejętność słuchania oraz czytania ze zrozumieniem i miał charakter diagnostyczny. Odbył się w marcu 2014 roku. Maksymalną ilość punktów w słuchaniu ze zrozumieniem uzyskali następujący uczniowie: Wiktoria Krawiec z klasy IA oraz Justyna Brzyska, Anna Gąska, Szymon Janecki, Paweł Witek i Damian Wodnicki z klasy IIIA.
Wysokie wyniki w czytaniu ze zrozumieniem osiągnęli: Wiktoria Krawiec z klasy 1A, Anna Gąska, Ewelina Hojda, Bartosz Knapik, Mateusz Kulesza i Justyna Pancewicz z klasy IIIA.
W kwietniu 2014 r. uczniowie wystartowali po raz kolejny w „Stypendiadzie Polonistycznej". Konkurs składał się z 3 części: czytelniczej, ortograficznej i literackiej. Wzięli w nich liczny udział uczniowie z klas pierwszych i trzeciej A. Z ogromną przyjemnością informujemy, że uczennica klasy IA Mariola Pogan została wyróżniona i uzyskała tytuł finalisty w konkursie literackim „Polonus". Mariola otrzymała medal "Orła Literackiego". Serdecznie gratulujemy uzyskanego wyniku i życzymy dalszych sukcesów! Zdjęcia wszystkich prac znajdują się w albumie fotograficznym
Zachęcamy naszych uczniów do wzięcia udziału w kolejnych edycjach tych konkursów.
Elżbieta Glanowska
Dnia 25 czerwca 2014 uczniowie klas trzecich odwiedzili obóz koncentracyjny Auschwitz. Nie jest to łatwa wizyta, nie należy do sympatycznych wycieczek. Jednak przynajmniej raz w życiu, należy odwiedzić to miejsce. Dlaczego? „Kto nie pamięta historii skazany jest na jej ponowne przeżycie” – George Santayana – takie hasło widnieje w wejściu do jednego z pierwszych baraków w dawnym obozie Auschwitz. Jakie refleksje pozostają po takiej wizycie? Życie, godność, wolność – to wartości, których trzeba bronić zawsze, również w dzisiejszym świecie.
siostra Ewelina Feliszek
Dnia 23 czerwca bieżącego roku odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego na rok szkolny 2014/2015. Walka była niesamowicie zacięta. Niestety, spośród 8 chętnych mogliśmy wybrać jedynie 3 osoby.
Nowym przewodniczącym został Łukasz Mazela. Funkcję zastępcy od nowego roku szkolnego pełnić będzie Mariola Pogan. Skarbnikiem natomiast został Łukasz Grudnik. Opiekunem Samorządu Uczniowskiego ponownie została pani Anna Krzyżan.
Wszystkim kandydatom gratulujemy odwagi!
Kinga Windys - przewodnicząca SU