Linki

Menu

  • My i nasz Patron

    My i nasz Patron

    Gminna Biblioteka Publiczna w Wielkiej Wsi   oraz   Gimnazjum im. ks. Jana Twardowskiego w Białym   Kościele

    serdecznie zapraszają na wieczór literacko - muzyczny "My i nasz Patron", który odbędzie się 26 listopada 2012 r. o godz. 17 w auli Gimnazjum w Białym Kościele. O godz. 16.00 w kościele parafialnym w Białym Kościele zostanie odprawiona Msza Święta w intencji ks. Jana Twardowskiego.

    Przyjazdy autobusów szkolnych według planu:

    1. Wyjazd z Będkowic godz. 15.30

    2. Wyjazd z Wielkiej Wsi godz. 15.45

    3. Powroty około godz. 19.00


    Album mozna oglądnąć tutaj

  • 11 listopada

    11 listopada

     

     

    Program obchodów dnia 11 listopada - Plakat_na_11_listopada.doc

  • Dyżury nauczycieli

    Dyżury nauczycieli

     

    Dyżury nauczycieli znajdują się tu

     

  • Spotkanie z rodzicami

    Spotkanie z rodzicami

    07.11 (środa) godz. 17.00- odbędzie się Zebranie Rodziców

    Klasy I- spotkanie indywidualne z wychowawcami i pedagogiem szkolnym.

    Klasy II- indywidualne rozmowy z wychowawcą w wyznaczonym przez niego terminie.

    Klasy III- spotkanie z dyrektorem szkoły i wychowawcami ( egzaminy, wybór szkoły).

  • DEN

    DEN

    Dnia 12 października w naszym gimnazjum odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji  Narodowej oraz ślubowanie klas pierwszych. Na wstępie szczególne słowa zostały skierowane do uczniów klas I – to dla nich ten dzień był ważnym i podniosłym wydarzeniem. Ślubowanie to nie tylko przywilej, ale przede wszystkim poważne zobowiązanie i nieustanna troska o wywiązanie się ze złożonego przyrzeczenia. Uczniowie zatańczyli poloneza, a następnie wygłosili słowa przysięgi:

     

    „Ślubuję Tobie Szkoło

    strzec wiernie Twojego honoru,

    pracą i nauką rozsławiać Twoje imię,

    swym zachowaniem sprawiać radość

    rodzicom i nauczycielom”.

    „Ślubuję Tobie, Szkoło”!

               

    Lata nauki w gimnazjum z pewnością będą obfitowały w nowe, bogate doświadczenia. Cele, które będą im stawiane spowodują, że będą dojrzalsi, a tym samym będą lepiej oceniać samych siebie i swój stosunek do wykonywanych zadań.

     Następnie Pani Dyrektor Bożena Turek  złożyła wszystkim pracownikom oświaty życzenia z okazji ich święta. W imieniu Rady Rodziców, Pan Stanisław Windys złożył na ręce Pani Dyrektor kwiaty oraz życzenia całemu Gronu Pedagogicznemu.

    Uczniowie podziękowali  nauczycielom za trud, serce oraz wkład wnoszony w ich wychowanie i nauczanie. W części oficjalnej powiedzieli czym Komisja Edukacji Narodowej zasłużyła sobie na tak szczególną pamięć.

    Po części oficjalnej młodzież gimnazjalna przedstawiła  krótki program kabaretowy. Młodzi aktorzy bardzo wiarygodnie zaprezentowali krótkie scenki z życia szkoły.  Nastrojowe i poważne nuty mieszały się z dowcipem i humorem, wywołując rozbawienie wśród publiczności.

    Następnie odbył się konkurs muzyczny - „ Jaka to melodia”. Rywalizowały ze sobą drużyny, w skład których wchodzili nauczyciele oraz inni pracownicy szkoły.  Ich zadaniem było odgadnięcie tytułów utworów i podanie ich wykonawców. Pedagodzy wykazali się doskonałą wiedzą w dziedzinie muzyki, ale również refleksem.

    Dzień ten upłynął w miłej i serdecznej atmosferze. Nie zabrakło życzeń i symbolicznej róży dla wszystkich pracowników szkoły, złożonych w imieniu całej społeczności uczniowskiej przez członków Samorządu Uczniowskiego.

  • X Rajd Neandertala

    X Rajd Neandertala

     

    X RAJD NEANDERTALA

     

    W dniu 27 października 2012 uczniowie siedmiu gimnazjów lokalnych spotkali się na X jubileuszowym Rajdzie Neandertala. Rajd, połączony z konkursem, przeznaczony jest dla uczniów gimnazjów z gmin, na których położony jest Ojcowski Park Narodowy. W sumie na starcie stawiło się prawie trzydzieści drużyn.

     Punkt startowy i punkt kontrolny znajdował się na parkingu na Złotej Górze. Tu wszystkich uczestników czekały pierwsze zmagania! Pytania testowe z przyrody i historii Ojcowskiego Parku Narodowego. Pytania sprawiły nieco trudności, ale były też drużyny, które skompletowały wszystkie punkty. Po przejściu szlakiem czarnym do centrum Parku, gimnazjaliści udali się w pobliże Centrum Edukacyjno-Muzealnego OPN, gdzie usytuowany był drugi punkt kontrolny. Tu zadaniem konkursowiczów było rozpoznanie trzech gatunków drzew lub krzewów na podstawie ulistnionych pędów. Dalej trasa wiodła dnem Doliny Prądnika do wylotu Doliny Sąspowskiej, gdzie uczestnicy mieli rozpoznawać wybrane obiekty z terenu Ojcowskiego Parku Narodowego. Nie była to łatwa konkurencja, gdyż każda fotografia składała się z trzech części, a zaczynano od najtrudniejszej z nich. Po przejściu dnem Doliny Sąspowskiej gimnazjaliści dotarli do ostatniego punktu kontrolnego zlokalizowanego przy Wąwozie Słupianka. Ostatnim zadaniem było rozpoznawanie gatunków zwierząt na zdjęciach.

    Po ostatnich zadaniach konkursowych wszyscy udali się na zakończenie, które w tym roku odbywało się przy SP w Woli Kalinowskiej. Tu na uczestników czekał poczęstunek - pyszne, grillowanie kiełbaski i gorąca herbata, ufundowane przez współorganizatora – Gimnazjum w Sułoszowej. Na boisku przy szkole, w oczekiwaniu na wyniki, można było zagrać w piłkę. Zabawy nie pokrzyżowały nawet podmuchy silnego wiatru i zbierające się nad nami deszczowe chmury. Po podsumowaniu wyników okazało się, że dwie drużyny – „Stokrotki” z Gimnazjum w Białym Kościele oraz „Batman i spółka” z Gimnazjum w Sułoszowej – uzyskały taką samą, najwyższą liczbę punktów – 44. Konieczna była więc dogrywka, która, ze względu na nową formułę, nieco zaskoczyła konkursowiczów :) Tym razem trzeba było wykazać się znajomością mapy i znajdujących się w Parku obiektów. Zadanie polegało na naniesieniu ich na mapę konturową. Uczniowie musieli m.in. zaznaczyć położenie obiektów sakralnych i jaskiń.

     W rywalizacji szkół na drugim Gimnazjum w Białym Kościele .Miejsca przyznano na podstawie sumy wyników trzech najlepszych drużyn z każdej szkoły. Nagrody, dyplomy i puchary zwycięskim drużynom i szkołom wręczył Dyrektor Ojcowskiego Parku Narodowego, Pan Rudolf Suchanek oraz Dyrektor Gimnazjum w Sułoszowej, Pan Sławomir Stefańczyk.

     

      

      

     Konkurs drużynowy

    II miejsce
    „Stokrotki” – Gimnazjum w Białym
    Justyna Windy
    Justyna Brzyska
    Magda Brandys
    Kinga Windys

    Opiekunowie: M. Biniek, D. Tracz, M. Rabczyńska

  • Małopolska Noc Naukowców

    Małopolska Noc Naukowców

    Małopolska Noc Naukowców

     

    Uczniowie naszej szkoły brali udział w wyjątkowym przedsięwzięciu- mieli okazję zobaczyć z bliska świat nauki, odkryć piękno wiedzy, przeżyć niezwykłą naukową przygodę oraz zapoznać się z osiągnięciami współczesnej techniki.

    Na Wydziale Fizyki i Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego uczniowie zapoznali się z działaniem mikroskopu sił atomowych. Budowali spektroskop i peryskop. Dużym zainteresowaniem cieszyły się stanowiska interaktywne: interfejs mózg-komputer, pokazy robotów Lego Mindstorm, prezentacje: najnowszych gier komputerowych, krzesła fakira, strzelania powietrzem, świata bez tarcia, zmian twarzy.

    W Katedrze Automatyki i Robotyki na Akademii Górniczo-Hutniczej uczniowie wzięli udział w mini wykładzie prof. Antoniego Cieśli na temat lewitacji nadprzewodników w polu magnetycznym połączonym z pokazem „unoszącego się” nad torami modelu lokomotywy elektrycznej. Oglądali również wahadło odwrócone i poruszającego się robota wykonanego z klocków LEGO. W Instytucie Energetyki gimnazjaliści dowiedzieli się, jak działają solary i kolektory słoneczne. Uwagę uczniów szczególnie przykuły modele samochodów zasilanych wodorem.

    Członkowie Koła Biologicznego uczestniczyli w zajęciach organizowanych przez Wydział Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Jagiellońskiego. Młodzież miała okazję wzięcia udziału  w warsztatach „Jak pozyskać tkankę do badania”. „Zmysły- iluzje wzrokowe, słuchowe, testy zapachowe” oraz „Kryminalne zagadki Krakowa- metody oceny płci i wieku w chwili zgonu”. Uczniowie uczestniczyli także w pokazach ciągłych- mieli możliwość zobaczenia roztoczy, karaczanów i drobnych gryzoni, obserwacji DNA oraz poznania swojego genotypu.

     

    Opiekunowie: J. Niemiec, M. Biniek, D. Tracz, M. Rabczyńska, U. Kubisiowska.

     

     

  • Koło Biologiczne, Noc Naukowców

    Koło Biologiczne, Noc Naukowców

     

     

     

    KOŁO BIOLOGICZNE NA NOCY NAUKOWCÓW

    28 września 2012 roku po raz drugi uczniowie Gimnazjum w Białym Kościele wzięli udział w Małopolskiej Nocy Naukowców.

    Główną ideą wydarzenia jest popularyzacja nauki wśród mieszkańców Małopolski, a także przybliżenie dzieciom i młodzieży zawodu naukowca oraz zachęcenie ich do wybrania kariery naukowej. Program wydarzenia został przygotowany tak, aby każdy uczestnik w zależności od wieku lub zainteresowań znalazł coś ciekawego dla siebie. W czasie „Małopolskiej Nocy Naukowców 2012” odbyły  się pokazy, eksperymenty z udziałem publiczności, warsztaty, spotkania z naukowcami, otwarte zostały  drzwi laboratoriów naukowych.
    Członkowie Koła Biologicznego uczestniczyli w zajęciach organizowanych przez Wydział Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Jagiellońskiego. Młodzież miała okazję wzięcia udziału w warsztatach „Jak pozyskać tkankę do badania”,  „ Zmysły – iluzje wzrokowe, słuchowe, testy zapachowe”  oraz „Kryminalne zagadki Krakowa – metody oceny płci i wieku w chwili zgonu”. Uczniowie uczestniczyli także w pokazach ciągłych – mieli możliwość zobaczenia roztoczy, karaczanów i drobnych gryzoni, mieli możliwość zobaczenia DNA oraz poznania swojego genotypu.

     

    Opiekunowie: M. Biniek, D. Tracz, M. Rabczyńska

      

  • Warsztaty biologiczno - geograficzne

    Warsztaty biologiczno - geograficzne

     

     

     

    Warsztaty biologiczno – geograficzne

     

    2 października 2012 roku uczniowie klas trzecich Gimnazjum w Białym Kościele uczestniczyli w zajęciach terenowych organizowanych na terenie Ogrodu Zoologicznego. Młodzież miała możliwość udziału w zajęciach mających na celu przybliżenie  wiadomości dotyczących zwierząt znajdujących się pod ochroną  lub występujących poza naszą strefą klimatyczną. Młodzież poznawała  biologię tych gatunków, środowisko życia, liczebność i rozmieszczenie (żółw błotny, ptaki wodne, rodzime ptaki drapieżne i sowy, drapieżniki z rodziny łasicowatych, żbik, ryś, wilk, krajowe jeleniowate).
     Przystosowania zwierząt do życia w różnych środowiskach. Modyfikacje w budowie morfologicznej i anatomicznej jako wyraz adaptacji do różnych warunków środowiska, a także krainy zoogeograficzne i zamieszkujące je zwierzęta. Gatunki reprezentujące różne krainy zoogeograficzne.

    Wszyscy z dużym zainteresowaniem uczestniczyli w zajęciach.

     

    Opiekunowie: M. Biniek, M. Knapik

     

      

      

  • Spotkanie z rodzicami

    Spotkanie z rodzicami

     

     

     

     

     

     

     

     

    Dnia 12 września (środa) o godzinie 17 odbędzie się spotkanie z rodzicami uczniów naszej szkoły. Wszyscy spotykamy się na sali gimnastycznej i po zebraniu ogólnym rozejdziemy się do klas razem z wychowawcami. Serdecznie zapraszamy.

  • Dożywianie

    Dożywianie

     

     

     

     

     

     

     

     

    Informacja Kierownika GOPS w Wielkiej Wsi

    w sprawie dożywiania w szkołach

     

    Szanowni Państwo,

    Z dniem 4 września 2012 roku, w ramach realizacji programu wieloletniego „Pomoc państwa w zakresie dożywiania”, Gmina Wielka Wieś rozpoczyna dożywianie dzieci i uczniów uczęszczających do szkół funkcjonujących na terenie naszej gminy oraz realizujących obowiązek szkolny w szkołach pozagminnych.

     

    W ramach ww. Programu realizowane są działania dotyczące w szczególności zapewnienia pomocy w zakresie dożywiania:

    a) dzieciom do 7 roku życia,

    b) uczniom do czasu ukończenia szkoły ponadgimnazjalnej.

    Pomoc w zakresie dożywiania może być przyznana nieodpłatnie rodzinom, jeżeli dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 150% kryterium dochodowego, o którym mowa w art. 8 ust. 1 i 2 ustawy o pomocy społecznej (tj. 351 zł na osobę w rodzinie), czyli odpowiednio nie przekracza 526,50 zł na osobę w rodzinie.

    UWAGA! Zgodnie z przepisem § 6 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 lutego 2006 roku w sprawie realizacji programu wieloletniego „Pomoc państwa w zakresie dożywiania” (Dz. U. z 2006 r. Nr 25, poz. 186 z późn. zm.), pomoc w formie świadczenia pieniężnego w postaci zasiłku celowego na zakup posiłku lub żywności, przyznawana jest jedynie w przypadku braku możliwości zapewnienia posiłku lub gdy przyznanie pomocy w formie posiłku byłoby nieuzasadnione z uwagi na sytuację osobistą lub rodzinną.

    Mając na uwadze powyższe, informuję, iż Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Wielkiej Wsi przyjmuje wnioski w sprawie dożywiania dzieci w szkołach, również tych realizujących obowiązek w szkołach poza terenem gminy Wielka Wieś.

    Wnioski należy składać w siedzibie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wielkiej Wsi, tj. Szyce 65, 32-085 Modlnica, w godzinach pracy Ośrodka (poniedziałek 7:30 – 17:00, wtorek – piątek 7:30 – 15:30) osobiście, za pośrednictwem poczty lub drogą mailową: gops@wielka-wies.pl.

    Każdy wniosek będzie rozpatrywany indywidualnie, w drodze postępowania administracyjnego, po uprzednim przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego w miejscu zamieszkania osoby/rodziny ubiegającej się o tę formę wsparcia.

    Szczegółowych informacji w przedmiotowej sprawie udzielają pracownicy Ośrodka pod numerami: 12 419 11 01, 12 419 00 35.

  • Rozpoczęcie roku szkolnego

    Rozpoczęcie roku szkolnego

     

     

     

     

     

     

     

    8.00 - zbiórka uczniów na dziedzińcu szkoły

    8.15 - uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego

    9.00 - spotkanie z Dyrekcja i wychowawcami

     

    Przyjazdy autobusów:

    7.10 -Będkowice

    7.30 - Czajowice, Bębło szkoła, Murownia

    7.50 - Wielka Wieś,

    8.05 - Wierzchowie

     

    Odjazdy:

    Około 11.00

  • Stypendia

    Stypendia

     

     

     

     

     

    Stypendia szkolne o charakterze socjalnym na

    rok szkolny 2012/2013

     

    Na podstawie art. 90b ustawy o systemie oświaty ( Dz.U. z  2004 r.nr 256,     poz 2572 z późn. zm.) oraz zgodnie z uchwałą Rady Gminy Wielka Wieś nr XXXIX/179/2005 w sprawie ustalenia regulaminu pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych w Gminie Wielka Wieś, przyjmowane będą wnioski o stypendia szkolne o charakterze socjalnym. Osoby spełniające wymagane ustawowo kryterium dochodowe ( dochód rodziny ustala się na zasadach określonych w art. 8 ust. 3-13 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. nr 64, poz. 593 z póź. zm.), mogą składać wypełnione wnioski wraz z wymaganymi dokumentami potwierdzającymi dochód rodziny za miesiąc sierpień 2012 r. w Gminnym Zespole Ekonomiczno-Administracyjnym Szkół w Białym Kościele, ul. Królowej Jadwigi 4, budynek Szkoły Podstawowej w Białym Kościele w terminie  do 15.09.2012r. Wraz z wnioskiem o stypendium szkolne o charakterze socjalnym na rok szkolny 2012/2013 należy złożyć oświadczenie o numerze konta bankowego, na które przekazane zostanie stypendium.

  • Dofinansowanie podręczników

    Dofinansowanie podręczników

     

     

     

     

     

     

     

     

    Wszystko o dofinansowaniu podręczników dla uczniów znajduje się w pliku Dofinansowanie_do_zakupu_podrecznikow_szkolnych_na_rok_szkolny_2012-2013.doc

  • Wstępne wyniki egzaminu

    Wstępne wyniki egzaminu

     

     

     

     

     

    Graficzna ilustacja wyników egzaminu gimnazjalnego przedstawiają poniższe diagramy. Wyniki przedstawiają osiągnięcia  uczniów z poszczególnych przedmiotów w centylach.

    Gratulacje należą się uczniom: Marcinowi Klimkowi oraz Izie Grzybowskiej, którzy egzamin gimnazjalny z matematyki napisali na 100%, oraz Krystianowi Przełożnemu, który osiągnął taki sam rezultat z historii.

     

    Wyniki z poszczególnych przedmiotów w centylach przedstawia poniższy diagram:

     

     

    Wyniki szkoły z matematyki na tle powiatu, województwa i kraju pokazuję diagram poniżej.


    Bardziej szczegółowe wyniki przedstawione są w tabeli

     

     

    Część humanistyczna

    Część matematyczno-przyrodnicza

    Języki obce

     

    J. pol.

    Historia i WOS

    Mat.

    Przedmioty przyr.

    Język angielski p.p.

    Język angielski p.r.

     

    Maksymalna liczba punktów w poszczególnych zakresach

     

    32

    33

    30

    26

    40

    40

    Klasa A

    21,5

    22,8

    16,7

    14,4

    25,7

    18,1

    Klasa B

    21,4

    20,6

    15,4

    12,9

    21,8

    12,9

    Klasa C

    22,6

    22,4

    18,1

    14,4

    25,7

    19,2

    Szkoła

    21,8

    21,9

    16,7

    13,9

    24,3

    16,6

    Powiat

    21,7

    21,1

    14,7

    13,3

    25,5

    18,2

    Województwo

    21,9

    20,9

    15

    13,4

    25,6

    18,1

    wyniki w centylach

    56

    63

    70

    66

    52

     

    wyniki w staninach

    6

    7

    7

    7

    5

     

    ilość ocen cel

    -

    1

    2

    -

    -

    -

    ilość ocen bdb

    2

    3

    6

    -

    4

    -

     

  • Wakacje

    Wakacje

     

     

     

    Sekretariat szkoły nieczynny do 17 sierpnia 2012r.


     

  • Zakończenie roku szkolnego

    Zakończenie roku szkolnego

     

     

     

     

    Zakończenie roku szkolnego 29 czerwca 2012r.

    Przyjazd jak zwykle, odjazd około godz. 12.

  • Warsztaty przyrodnicze

    Warsztaty przyrodnicze

     

     

     

     

     

     

     

     

    Warsztaty przyrodnicze w  Gimnazjum w Białym Kościele -
    „Wędrówka po Ojcowskim Parku Narodowym” 

    W ramach zajęć z biologii i geografii 29 maja i 12 czerwca 2012 roku odbyły się warsztaty nt. „Bioróżnorodność i formy ochrony przyrody w OPN”. Uczniowie klas pierwszych mieli okazję zaznajomić się z naskalnymi zbiorowiskami roślinnymi obejmującymi 3% powierzchni OPN. W trakcie warsztatów podkreślono problem trudnych warunków do rozwoju roślin skalnych wynikający m.in. z walki o glebę i słońce. Wykład pracownika OPN dał możliwość zapamiętania i rozpoznawania roślin typowych dla skał wapiennych, wśród nich: macierzanka wczesna i austriacka, trawa kostrzewa, turzyca stepowa, ostnica Jana, lebiodka pospolita, bodziszek czerwony i in. Ekologicznym akcentem warsztatów była idea ochrony aktywnej prowadzona na terenie OPN oparta na działaniach takich jak: oddrzewianie okolic muraw, sprowadzanie gatunków do ponownego rozwoju oraz dotychczasowe użytkowanie biocenoz. Fakt ten uświadomił uczniów jak ważna jest ochrona gatunkowa roślin, zwłaszcza narażonych na całkowite wyginięcie. Na zakończenie zajęć gimnazjaliści zwiedzali Jaskinię Ciemną, gdzie omawiano zjawiska krasowe Jury. Uczniowie mogli zaznajomić się z symbolem Parku – nietoperzem oraz poznali historię Neandertalczyka na naszym terenie.

     

     

     

  • Samorząd

    Samorząd

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Nowy samorząd:

    Przewodniczący: Justyna Windys

    Z-ca: Aleksandra Gąska

    Sekretarz: Karolina Krak

    Skarbnik: Katarzyna Skrzyniowska

    Opiekun: Patrycja Banek

  • Szkolny zestaw podręczników

    Szkolny zestaw podręczników

     

     

     

     

     

     

     

     

    Zestaw podręczników na rok szkolny 2012/13 znajduję się w pliku podreczniki_2012_13.pdf

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. św. Jadwigi Królowej w Białym Kościele
    ul. Krakowska 172
    32-089 Biały Kościół
  • tel: (+12) 419-03-80
    tel/fax: (+12) 419-19-18

Galeria zdjęć