Linki

Menu

  • Kalendarz roku szkolnego 2010/2011

    Kalendarz roku szkolnego 2010/2011

     

     

     

     

    W zakładce dokumenty szkolne znajduje się kalendarz roku szkolnego 2010/2011 podany przez MEN

  • Koniec roku 2009/2010

    Koniec roku 2009/2010

     

     

     

     

    25 czerca ponad 170 uczniów odebrało świadectwa na zakończenie kolejnego roku nauki.

    Przed nimi ponad dwa miesiące wakacji. Pożegnano uczniów ostatnich klas. Listy absolwentów znajdują się tu.

     

     


     


  • Wybory do SU

    Wybory do SU

     

     

     

    W piątek, 18 czerwca 2010 roku, w naszym gimnazjum odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego.

     

                                                 Kandydaci na przewodniczącego SU

     

    Na drugiej godzinie lekcyjnej klasy pierwsze i drugie oraz nauczyciele zebrali się na sali gimnastycznej gdzie kandydaci na przewodniczącego szkoły odpowiadali na pytania. Następnie spośród 13 kandydatów wybraliśmy przewodniczącą Patrycję Kołodziejczyk, zastępcę Basię Janik, skarbnika Jakuba Borsuka oraz sekretarza Ewę Nabagło. Uczniowie mieli trudny wybór ponieważ wszyscy kandydaci godnie prezentowaliby szkołę w roli przewodniczącego.

     

                   Nowa wybrana przewodnicząca SU


  • Komers

    Komers

     

     

     

     

    Dnia 10 czerwca 2010 w Gimnazjum im ks Jana Twardowskiego w Białym Kościele odbył się komers klas trzecich. Bal trzecioklasistów stał się tradycją, gdyż co roku organizowany jest przez   Radę Rodziców. Pożegnalny Bal rozpoczęto polonezem. W zabawie wzięli udział trzecioklasiści, uczniowie klas drugich , rodzice i nauczyciele.

     

    Więcej zdjęć oglądniesz tutaj

     


  • Nasi uczniowie w teatrze

    Nasi uczniowie w teatrze

     

     

     

     

    W dniu 8 czerwca uczniowie klas trzecich klas uczestniczyli w spektalu teatralnym w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie na sztuce Moliera CHORY Z UROJENIA.  W roli głownej występował dobrze nam znany z serialu Kiepscy, Andrzej Grabowski.

    Krótka refleksja  z tego przedstawienia:

    Wysoki fotel na kółkach, na którym Andrzej Grabowski siedzi przez większość spektaklu, jest w rzeczywistości wielofunkcyjnym tronem. Zasiadający na nim człowiek, jest nietykalny, może sobie pozwolić na bezkarne obrzucanie wyzwiskami służby, oraz na dyktowanie swoim dzieciom sposobu w jaki powinny postępować. Złotawe krzesło z baldachimem i podnóżkiem może być nie tylko miejscem rekonwalescencji, ale także przy pomocy ciekawego, małego rekwizytu - drewnianej kratki, jest w stanie doskonale udać konfesjonał, dzięki czemu w jednej z najlepszych scen spektaklu ojcu udaje się wyłudzić informacje od młodszej córki. Ustawienie głównej postaci w jednym konkretnym miejscu, które podkreśla jej statyczność, pozwala także na wyostrzenie nieporadności i łatwowierności Argana. Wszystkie schadzki, zdrady i przebieranki mają miejsce dosłownie za jego plecami, daleko za wysokim oparciem tronu, a to co najważniejsze dzieje się poza możliwościami jego percepcji.

  • Dzień bez przemocy

    Dzień bez przemocy

     

     

     

     

    7 czerwca 2010 jest dniem bez przemocy. Szkoła bierze udział w tym dniu przygotowując plakaty związane z tym tematem. Zajęcia odbywają się według oddzielnego podziału lekcji.

  • Licheń 2010

    Licheń 2010

     

     

     

     

    W dniach od 31 maja do 2 czerwca uczniowie naszego gimnazjum byli na wycieczce w Licheniu

    Licheń Stary to niewielka miejscowość w województwie wielkopolskim, w środkowej Polsce. Należy do diecezji włocławskiej. Najbliższym dużym miastem jest niemal 90-tysięczny Konin. Rozkwit Lichenia zaczął się wraz z przybyciem do tutejszej parafii Księży Marianów w 1949 r. a zwłaszcza ks. Eugeniusza Makulskiego. Dzięki ich staraniom rozrosło się miejscowe Sanktuarium Maryjne. W ciągu 10 lat wybudowano tu największą świątynię w kraju. Wszystko to sprawia, że rocznie Licheń odwiedza około 1,5 mln osób. Przybywają tutaj szukając pomocy w cierpieniach, kryzysach, zniewoleniach i uzależnieniach.
                
  • Kazimierz Biskupi

    Kazimierz Biskupi

     

     

     

     

    W czerwcu uczniowie naszego gimnazjum byli na wycieczce w Kazimierzu Biskupim

    Klasztor Bernardynów powstał w 1514 r. z fundacji biskupa poznańskiego Jana Lubrańskiego i jego brata Mikołaja, ówczesnego właściciela miasta. Zgodnie z zamysłem biskupa stał się on głównym ośrodkiem kultu świętych Pięciu Braci Męczenników w Polsce; dzięki jego staraniom w 1536 r. trafiły do kościoła klasztornego ich relikwie.

    Pierwotne zabudowania drewniane zastąpiono wkrótce murowanymi. Świątynia powstała do 1518 r., wkrótce dobudowano do niej od południa kaplicę św. Anny (rozebraną w XVIII w.). Około 1520 r. zakończono budowę klasztoru, w latach 1621-24 dobudowano doń wydłużone skrzydło północne. Kościół i klasztor zniszczone w czasie wojny szwedzkiej zostały odbudowane w 2 poł. XVII w. Wieżyczkę nad nawą wzniesiono w 1692 r. Krużganki Drogi Krzyżowej oraz wieżę bramną, pełniącą jednocześnie rolę dzwonnicy, ustawiono w latach 1760-61. W 1898 r. władze carskie zamknęły klasztor. Jego obecni gospodarze – Misjonarze Świętej Rodziny – przybyli tu w 1921 r. W 1939 r. Niemcy utworzyli w klasztorze obóz dla księży polskich. Obecnie mieści się w nim Wyższe Seminarium Duchowne (sekcja Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu). Znajduje się tu także niewielkie muzeum misyjne. Zdjęcie górne przedstawia maskę przywiezioną z New Guinea.

  • Gniezno

    Gniezno

     

     

    W dniu 1 czerwca 2010 uczniowie naszego gimnazjum byli na wycieczce w Gnieźnie.

    Gniezno odegrało znaczną rolę w dziejach Polski: było stołecznym grodem pierwszych Piastów, stąd w 997 roku biskup Wojciech wyruszył na wyprawę misyjną do Prus, tu w 1000 roku przybył cesarz niemiecki Otton III z pielgrzymką do grobu św. Wojciecha, tu w 1025 roku odbyła się koronacja pierwszego króla Polski Bolesława Chrobrego i jego następców na polskim tronie - Mieszka II i Bolesława Śmiałego.

    Pierwsza wzmianka o Gnieźnie pochodzi z 2. połowy XII wieku, lecz tradycja ustna spisana w kronice Galla Anonima sięga IX wieku. Natomiast znaleziska archeologiczne wskazują na prawdopodobieństwo istnienia grodu już w VIII wieku.

    Katedra na Wzgórzu Lecha

    Katedra usytuowana jest na Wzgórzu Lecha u wylotu ul. Tumskiej, prowadzącej do Rynku. Od strony południowej przed kościołem rozciąga się niewielki plac z pomnikiem Bolesława Chrobrego. Od zachodu teren ogranicza stroma skarpa, od wschodu sąsiaduje z zabudową miejską, a od północy z zespołem kanonii, kościołem św. Jerzego i dzwonnicą.

    Pierwsza świątynia powstała prawdopodobnie pod koniec IX wieku, następna w X wieku, którą po zniszczeniu w pożarze w 1018 roku odbudował Bolesław Chrobry. Kolejnym zniszczeniom uległa w 1038 roku podczas wyprawy na Polskę Brzetysława Czeskiego i w 1331 roku w wyniku napaści krzyżackiej.

    Świątynia w obecnym kształcie, kryjąca w podziemiach relikty poprzednich budowli, powstała dzięki arcybiskupowi Jarosławowi Bogorii Skotnickiemu, który około połowy XIV wieku rozpoczął budowę gotyckiej bazyliki. W pierwszym etapie wzniesiono prezbiterium z obejściem i wieńcem kaplic wokół. W następnych latach (do 1512 roku) zbudowano korpus nawowy, kaplice i wieże. W 1. połowie XVII wieku, za czasów arcybiskupa Macieja Łubieńskiego, nastąpiła częściowa przebudowa świątyni, m.in. nakryto wspólnym dachem nawy, obejście i wieniec kaplic, zmieniono wystrój wnętrza i przebudowano kaplice w stylu barokowym oraz położono marmurową posadzkę. Po pożarze w 1760 roku, który zniszczył dachy, hełmy wież, sklepienia nawy głównej i prezbiterium, katedrę odbudowano i częściowo przekształcono w stylu barokowo-klasycystycznym według projektu architekta Efraima Schroegera (ok. 1790).

    W okresie międzywojennym, tj. w latach 1927-1930, na terenie katedry prowadzone zostały prace konserwatorskie i badania archeologiczne. W 1945 roku pożar zniszczył dachy, hełmy wież i częściowo sklepienia, które w następnych latach zabezpieczano i odbudowywano. Od 1953 roku trwały prace, prowadzone pod kierunkiem architekta Aleksandra Halasa, nad regotyzacją nawy głównej i prezbiterium, a od 1959 roku badania archeologiczne wewnątrz katedry. Odnalezione lub odsłonięte spod tynku liczne elementy architektoniczne i dekoracyjne, pochodzące z pierwotnych budowli, pozwoliły odtworzyć i doprecyzować dzieje katedry gnieźnieńskiej.
    W latach 80. i 90. XX stulecia katedra poddana została pracom konserwatorskim z okazji przygotowań do obchodów milenijnych śmierci św. Wojciecha (1997), a także Zjazdu Gnieźnieńskiego (2000).



     

  • Nasze Gimnazjum dominuje

    Nasze Gimnazjum dominuje

     

     

    Dnia 27 maja 2010r. w Gimnazjum im. O. Kolberga w Modlnicy odbył się Międzygimnazjalny Konkurs  "Wielka wojna z Zakonem Krzyżackim" w którym nasze gimnazjum zajęło I miejsce. W konkursie brali udział następujący uczniowie:

    Natalia Chochół kl. IIIb i Kamil Daliniewski IIIb  I miejsce
    Tomasz Żurek kl.Ia i Karol Gofron kl.Ia             II miejsce,

    Roksana Marek i Joanna Odrobina kl.Ic         III miejsce

    Oraz Dawid Chochół kl. Ib, Kinga Gąska kl. IIa,  Rafał Bondyra  IIa  i Paulina Nabagło  kl.Ic.

  • Wycieczka do Lichenia

    Wycieczka do Lichenia

                                            

     

    W czerwcu zostanie zorganizowana 3-dniowa wycieczka do Lichenia dla klas pierwszych. Warto zobaczyć to Sanktuarium. W drugim dniu wyjedziemy dodatkowo do Gniezna. Zachęcamy pierwszoklasistów do wzięcia udziału w tej bardzo atrakcyjnej wycieczce. Orientacyjny koszt: 170pln, bez wyżywienia.

     

                                   

     

     


  • Olimpiada z języka angielskiego

    Olimpiada z języka angielskiego

    I Etap Gminnej Olimpiady Języka Angielskiego

    Dnia 5 maja 2010 roku odbył się I etap II Gminnej Olimpiady Języka Angielskiego dla uczniów szkół z terenu Gminy Wielka Wieś. Organizatorem olimpiady był Urząd Gminy Wielka Wieś oraz Szkoła Językowa CE Lingua z Krakowa. Uczestników Olimpiady powitał Dyrektor Gimnazjum w Białym Kościele Bożena Turek oraz Dyrektor Regionalny Szkoły Językowej CE Lingua Bożena Popiela.

    Olimpiada składa się z etapu pisemnego, który wyłoni finalistów z największą liczbą punktów - przeprowadzana jest na sześciu różnych poziomach zaawansowania (dla klas I, II, III, IV, V, VI szkoły podstawowej i I, II, III gimnazjum). W finałowym etapie ustnym, który odbędzie się 14 maja 2010r. na każdym z poziomów weźmie udział sześciu uczniów z najlepszym wynikiem z I etapu.

    OSOBY ZAKWALIFIKOWANE DO ETAPU USTNEGO OLIMPIADY Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO
    POZIOM III KLASY I-III GIMNAZJUM


    Lp. Nazwisko Imię Punkty Procent
    1 Turek Aleksander 56 93%       - Gimnazjum Biały Kościół
    2 Dójka Angelika 54 90%
    3 Zawadzka Natalia 53 88%       - Gimnazjum Biały Kościół
    4 Bubok Magdalena 53 88%
    5 Mirek Kinga 51 85%                 - Gimnazjum Biały Kościół
    6 Gumula Michal 50 83%
    7 Gabaja Magdalena 50 83%

           II Etap Gminnej Olimpiady Języka Angielskiego

    Już po raz drugi uczniowie biorący udział w bezpłatnych zajęciach z języka angielskiego w ramach projektu „Więcej, lepiej, ciekawiej… 2 – zajęcia pozalekcyjne w Gminie Wielka Wieś” realizowanego na terenie Gminy Wielka Wieś uczestniczyli w olimpiadzie z języka angielskiego. Pierwszy etap, pisemny, wyłonił 20 finalistów w trzech kategoriach wiekowych. Z klas I-III zakwalifikowało się 7 uczniów, z klas IV-VI 6 osób, z klas I-III gimnazjum kolejnych 7 uczniów. 14 maja miał miejsce etap ustny olimpiady. Komisja w składzie: Sylwia Sula (lektor j. angielskiego), Maciej Pawski (przewodniczący Komisji,  lektor j. angielskiego) oraz Ziggy Krzysztofiak (native speaker) egzaminowała finalistów, aby wyłonić najlepszych - laureatów.

    Zwycięzcami olimpiady zostali następujący uczniowie:
    Klasy  I-III Gimnazjum
    Miejsce I – Aleksander Turek                           (Gimnazjum Biały Kościół)
    Miejsce II- Angelika Dojka                                (Gimnazjum Modlnica )
    Miejsce III – Michał Gumula                             (Gimnazjum Modlnica)
    Jury przyznało Nagrodę Specjalną dla Angeliki Dojki za wkład i zaangażowanie w naukę języka angielskiego.

    Poziom Olimpiady był bardzo wysoki, uczniowie płynnie posługiwali się słownictwem, bez problemów prowadzili konwersacje z lektorem anglojęzycznym. Na koniec Olimpiady Wójt Gminy Wielka Wieś Tadeusz Wójtowicz oraz Dyrektor Regionalny Szkoły Językowej CE Lingua Bożena Popiela pogratulowali wszystkim uczestnikom, następnie rozdali dyplomy oraz nagrody rzeczowe. W kolejnym roku szkolnym również planowana jest olimpiada językowa, na którą już dzisiaj serdecznie zapraszamy wszystkich Uczniów.

  • Witaj majowa jutrzenko

    Witaj majowa jutrzenko
    
    
    
    
    „Zgoda Sejmu to sprawiła,
    Że nam wolność przywróciła...”
    30 kwietnia odbył się uroczysty apel, poświęcony 219 rocznicy uchwalenia Ustawy Rządowej.

    O tym ważnych wydarzeniu w naszych dziejach, które miało miejsce 3 maja 1791 roku przypomnieli nam Michał Cieśla, Mateusz Kozyra i Przemysław Tracz w swojej prezentacji.

    Chłopcy podkreślili ważny fakt, iż była to pierwsza ustawa zasadnicza w Europie , a druga na świecie.  Na zakończenie wspólnie zaśpiewaliśmy piosenki” Polonez trzeciego maja”,  Witaj majowa jutrzenko”

  • Ogród doświadczeń

    Ogród doświadczeń

     

     

     

    Warsztaty w Ogrodzie Doświadczeń

    Uczniowie klas pierwszych z Gimnazjum w Białym Kościele w ramach wyjazdów na wydarzenia kulturalne uczestniczyli w warsztatach w Ogrodzie Doświadczeń. Przyśpieszenie grawitacyjne, energia kinetyczna, energia potencjalna, pęd, efekt Magnusa – to zagadnienia, które poznawała młodzież używając różnego rodzaju piłek. Uczniowie poznali również tajemnicę strzału Roberta Carlosa na Mistrzostwach Świata w piłce nożnej, w 1998 roku. Wystąpił również gość specjalny: piłka zmyłka.

    Uczestnicy plenerowej wyprawy do Ogrodu Doświadczeń przy użyciu interaktywnych przyrządów dydaktycznych samodzielnie wykonywali eksperymenty i poznawali przyrodnicze prawa otaczającego nas świata. Obserwowali zjawiska optyczne posługując się m.in. zwierciadłami, peryskopem, siatką dyfrakcyjną i podobnymi urządzeniami. Z ogromnym zainteresowaniem śledzili rodzaje ruchu cieczy i oddziaływań fizycznych. Niezapomnianą atrakcją było wydobywanie dźwięków przez uderzanie w instrumenty perkusyjne typu Gong Tam Tam oraz prowadzenie rozmów przez telegraf akustyczny. Huśtawka na platformie i skoki po trampolinie w całości połączyły ciekawą naukę przez doświadczenia z równie ważną rekreacją w plenerze.

  • Sztuka i technika Japonii

    Sztuka i  technika Japonii

    Młodzież z gimnazjum odwiedziła
    Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej

     

     

     

    Młodzież z Gimnazjum w Białym Kościele w ramach wyjazdów na wydarzenia kulturalne odwiedziła Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej. Uczniowie po raz pierwszy mieli możliwość bliższego poznania kultury japońskiej w sposób niekonwencjonalny. Uczestnicy wycieczek mogli w aktywny sposób zapoznać się ze sztuką i techniką Kraju Kwitnącej Wiśni. Na początku uczniowie wzięli udział w prezentacji multimedialnej, dostosowanej do wieku odbiorców, przedstawiającej, wraz z komentarzem, wybrane zagadnienia z kultury, sztuki, przyrody i życia codziennego w Japonii. Następnie uczestniczyli w warsztatach przybliżających sztukę składania papieru Origami. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również kolejne warsztaty – kaligrafia. Uczniowie próbowali swoich sił w Kaligrafii ucząc się pisowni i wymowy słów japońskich. Tu podstawowym narzędziem był pędzel, tusz i papier wasi. Orientalna podróż uświadomiła wszystkim, jak niezwykłe i piękne miejsca są na Ziemi oraz wspaniałe i nieznane kultury. Czy w którymś z uczniów obudził się duch podróżnika i zapragnął zobaczyć Kraj Kwitnącej Wiśni…?

  • DZIEŃ HUMANISTYCZNY w naszym gimnazjum.

    DZIEŃ HUMANISTYCZNY w naszym gimnazjum.

     

     

     

     

    23 kwietnia poświęcony był przedmiotom humanistycznym i miał na celu m.in.utrwalenie wiadomości trzecioklasistów przed czekającym ich testem sprawdzającym i kończącym nauczanie w gimnazjum.Młodsi uczniowie mieli okazję do pokazania swoich umiejętności i wiedzy z: j.polskiego,historii,plastyki,muzyki,religii.Hasłem zmagań gimnazjalistów było:

    "JEŚLI ECHO ICH GŁOSÓW UMILKNIE-ZGINIEMY."

    Konkursy, zadania, testy, śpiewanie, malowanie, zagadki przygotowali państwo uczący przedmiotów humanistycznych.

    Nagrody otrzymali m.in. uczniowie pięknie malujący obrazy do tekstów piosenek z czasów powstania warszawskiego, ale także zwycięzcy "Omnibusa"-Filip Oleszek, Kinga Gąska. W konkursie dotyczącym powieści A.Kamińskiego, "Kamienie na szaniec" dwa pierwsze miejsca zdobyli przedstawiciele klas trzecich: Kinga Mirek i Aleksander Turek.

    Nagrody-dyplomy i książki są oczywiście także.

    Zarówno pierwsze,jak i drugie oraz trzecie klasy, oprócz zabawy połączonej ze zmierzeniem się z własnymi wiadomościami, mieli okazję do pogłębienia zrozumienia - dlaczego o historii zawartej także w literaturze zapominać nie warto. Nie tylko ze względu na dobry wynik testu.

      Elżbieta Wójcik

  • Ich bólu nie zagłuszy dźwięk fanfar

    Ich bólu nie zagłuszy dźwięk fanfar

     

     

    9 kwietnia odbyła się uroczysta akademia poświęcona 70 rocznicy zbrodni katyńskiej. Zgromadziliśmy się przy „ Dębie Pamięci” (upamiętnia on pułkownika  Stanisława Droueta- zamordowanego w Charkowie w 1940 roku) oddając cześć wszystkim ofiarom  tej potwornej zbrodni minutą ciszy. Następnie pani dyrektor złożyła wiązankę kwiatów w imieniu społeczności gimnazjum. Na sali odbyła się dalsza część uroczystości , w której udział wzięli pan wójt Krzysztof Wołos oraz dyrektorzy szkół z terenu naszej gminy. Obejrzeliśmy przedstawienie ptIch bólu nie zagłuszy dźwięk fanfar” przygotowane przez uczniów klas drugich pod okiem pani Magdaleny Zięciny oraz pana  Dariusza Konieczkowicza.

  • Nasi uczniowie na Uniwersytecie

       Doświadczenia z fizyki


    23 lutego uczniowie naszego gimnazjum uczestniczyli w lekcji fizyki w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Razem z około 200 innymi uczniami oraz ich opiekunami obserwowali doświadczenia prowadzone przez pracowników naukowych UJ. Zajęcia były bardzo ciekawe, omawiały zagadnienia z dynamiki, optyki, prądu elektrycznego. Ponadto uczniowie mieli możliwość obserwowania pracy i nauki w renomowanej wyższej uczelni.


  • 90 rocznica odzyskania suwerenności

    90 rocznica odzyskania suwerenności

     

     

     

    „ My pierwsza brygada, strzelecka brygada

    Na stos, na stos rzuciliśmy nasz los”


    Cała nasza brać gimnazjalna wraz z gronem pedagogicznym zgromadziła się na sali gimnastycznej 7 listopada, by tradycyjnie pośpiewać pieśni legionowe. Naszym wielkim chórem dyrygowali pan Dariusz Konieczkowicz i pani Magdalena Zięcina. Zabrzmiały wszystkie znane utwory śpiewane przez legionistów Józefa Piłsudskiego, a my w ten sposób dziękowaliśmy im za wywalczoną wolność w 1918 roku.

  • Maraton Pamięci

    Maraton Pamięci

     

     

     

    70 rocznicę wybuchu II wojny światowej uczciliśmy 1 września apelem przy „Dębie Pamięci” składając kwiaty i zapalając znicze. Towarzyszył  nam wiersz „Pieśń o żołnierzach  z Westerplatte” Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego:

    „Kiedy się wypełniły dni

    i przyszło zginąć latem,

    prosto do nieba czwórkami szli

    żołnierze z Westerplatte…”

    16 września w rocznicę agresji ZSRR na Polskę, zorganizowany został bieg uczniów i nauczycieli z Białego Kościoła do Prądnika Korzkiewskiego. Na mecie, w pięknej dolinie Prądnika, przy ognisku odbyła się druga część „Maratonu”- sprawdzian wiedzy o kampanii wrześniowej.

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. św. Jadwigi Królowej w Białym Kościele
    ul. Krakowska 172
    32-089 Biały Kościół
  • tel: (+12) 419-03-80
    tel/fax: (+12) 419-19-18

Galeria zdjęć