Linki

Menu

  • "W literackiej podróży z polskimi noblistami. Kiermasz krótkich form redakcyjnych” - sukces uczennic klasy IA

    Dnia 10.03.2016 w Zespole Ogólnokształcących Szkół Integracyjnych w Krakowie odbył się finał wojewódzki konkursu ”W literackiej podróży z polskimi noblistami. Kiermasz krótkich form redakcyjnych”. Konkurs został zorganizowany pod honorowym patronatem Małopolskiego Kuratora Oświaty i Stowarzyszenia Polonistów.

    Do etapu wojewódzkiego, zdobywając najwyższą w eliminacjach liczbę punktów, zakwalifikował się trzyosobowy zespół z klasy I A w składzie: Jadwiga Marschalko, Martyna Ogrodnik, Magdalena Wójcik. Podczas finałowych zmagań uczennice redagowały m.in. zawiadomienie o odkryciu tajemnicy polonu oraz notatkę prasową z minirecenzją.

    Zwyciężczynie konkursu otrzymały okolicznościowe dyplomy oraz cenne nagrody książkowe: słowniki i encyklopedie polonistyczne.

    Mamy nadzieję, ze pierwszoklasistki odniosą jeszcze wiele sukcesów!

     

    Opiekun merytoryczny konkursu: mgr Mirosława Szeptycka

  • Pierwszy spektakl szkolnego koła teatralnego

    Dnia 11 marca 2016 roku w naszej szkole odbył się pierwszy spektakl szkolnego koła teatralnego prowadzonego przez panią Ewelinę Doktór. Sztuka autorstwa Andrzeja Dembończyka nosiła tytuł :”Kandydatki na żonę”. Głównym tematem przedstawienia jest dążenie Zenona i Zofii do ożenienia swego ulubionego siostrzeńca Wiktora. Wujostwo bez wiedzy siostrzeńca umawia go na spotkanie z czterema kandydatkami, każda z nich pragnie zostać żoną Wiktora. Młodzieniec jednak nie jest zainteresowany żadną z panien, jego serce należy do...służącej Róży. Wiktor przeżywa wiele niezręcznych sytuacji, jednak w ostatecznym rozrachunku za zgodą wujostwa żeni się z Różą. Spektakl z udziałem uczniów klas pierwszych, drugich i trzecich okazał się wielkim sukcesem, a każdy z aktorów wykazał się wielkim talentem i umiejętnościami. Publiczność nagrodziła występujących gromkimi brawami a pani Dyrektor zmotywowała grupę teatralną do dalszego działania słowami: „Czekamy z niecierpliwością na kolejne przedstawienie z Waszym udziałem”.

    Po premierowym sukcesie spektakl został zaprezentowany ponownie 17 marca, ale tym razem dla rodziców. Podobnie jak wtedy sztuka została przyjęta z wielką radością i entuzjazmem. Bardzo dziękujemy rodzicom za tak liczne przybycie i już dziś zapraszamy na kolejny występ grupy teatralnej w naszej szkole.

    Album fotograficzny:    

    Ewelina Doktór - opiekun szkolnego koła teatralnego

     

  • Spotkanie z rodzicami

    Spotkanie z rodzicami

    Informacja dla rodziców w sprawie zebrania rodzicielskiego.

    Spotkanie z rodzicami dnia 17 marca 2016 r.

    Plan spotkania:

    - godz. 17:00  

    • spotkanie ogólne, podczas którego zapraszamy Państwa do obejrzenia spektaklu pt.: „Kandydatki na żonę” w wykonaniu uczniów naszej szkoły

     

    - godz. 17:45

    • klasy 1 i 2
    • spotkanie z wychowawcą - informacje o postępach w nauce i zachowaniu uczniów

     

    • klasy 3
    • zasady rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych
    • procedury dotyczące egzaminu gimnazjalnego
    • informacje o postępach w nauce i zachowaniu uczniów.

    Serdecznie zapraszamy

  • MISS GIMNAZJUM – wybrana!

    MISS GIMNAZJUM – wybrana!

    11 marca 2016 r. Samorząd Uczniowski z okazji Dnia Kobiet przygotował wybory Miss Gimnazjum.

    Każda klasa wytypowała po dwie kandydatki. Do walki o ten zaszczytny tytuł stanęły: Maja Koczur, Weronika Litwa z klasy I b, Alicja Kiszka, Sylwia Rokicka z II a, Kinga Maciąg z II b, Paulina Seweryn z III a, Magdalena Krokosz, Justyna Kulesza z III b. Dziewczęta rywalizowały w czterech konkurencjach. Pierwsza polegała na wykonaniu profesjonalnego makijażu, ale bez użycia lusterka. Panie porodziły sobie wszystkie, widać że mają w tym doświadczenie. Kolejne zadanie, wymyślone przez panów, to kapki. Kandydatki miały po trzy próby, konkurencje wgrywała ta która wykonała ich więcej. Dziewczęta wykazały się determinacją oraz walecznością w odbijaniu piłki. Miss gimnazjum nie tylko dba o wygląd, ale jest również świetną kucharką. Tę umiejętność sprawdzono podczas kolejnego zadania - obierania jabłka na czas. Dodatkowa trudność to - skórka musiała być w całości. Ostatnie zadanie to udział w castingu modelek. Dwunastka uczestniczkę z książką na głowie musiała pokonać wyznaczony dystans. Wbrew pozorom to zdanie okazało się najtrudniejsze. Poszczególne konkurencje oceniało jury w składzie: p. dyrektor Bożena Turek, p. Mariusz Więch oraz mister szkoły Bartosz Biernat. Wybór okazał się bardzo trudny, wszystko rozstrzygnęła dogrywka pomiędzy Kingą Maciąg oraz Pauliną Seweryn. Najpierw obie miały zrobić pompki. Niestety obie panie wykonały po dwadzieścia jeden. Widownia zaproponowała siłowanie się na ręce i tu bezapelacyjnie lepsza okazała się Kinga Maciąg.

    Pani dyrektor w imieniu jury ogłosiła wyniki:

    Koronę zdobyła Alicja Kiszka z klasy II A

    I-vice Miss została: Sylwia Rokicka

    tytuł II - wice Miss zdobyła Kinga Maciąg.

    Nasza zabawa zakończyła się niespodzianką, nie przewidzianą w scenariuszu. Otóż widownia poprosiła Miss i Mistera o taniec. Bartek po usilnych prośbach i oklaskach dał się namówić. A pan Mariusz Więch porwał do tańca panią dyrektor. Całą imprezę umiliły nam swoim śpiewem Wiktoria Bańdo i Jadwiga Marschalko wykonując piosenkę z repertuaru Alicji Majewskiej „Być kobietą”. Ponadto Wiktoria brawurowo wykonała utwór Renaty Przemyk  „Babę zesłał Bóg”. Publiczność zabawiał  prowadzący konkurs Karol Bieniek, opowiadając świetne dowcipy z serii „blondynka”. Podziękowania należą się również  Karolinie Udzieli, Filipowi Nowakowskiemu, Krystianowi Sroce oraz Michałowi Pokrzywie, którzy czuwali na sprawnym przebiegiem zabawy. Ponadto Krystian był autorem pytań do quizu, który sprawdził wiedzę naszych kandydatek z różnych dziedzin.

    Dobrymi duchami całego konkursu były Wiktoria Krawiec i pisząca te słowa Magdalena Zięcina.

  • "W zwierciadle muzyki - głosy przyrody"

    "W zwierciadle muzyki - głosy przyrody"

    W piątek 11.03.2016 grupa melomanów z naszego Gimnazjum wybrała się do Filharmonii Krakowskiej na kolejny koncert z cyklu Musica Ars Amanda zatytułowany „W zwierciadle muzyki-głosy przyrody”.

    W wykonaniu Orkiestry Filharmonii pod batutą dyrygent Moniki Bachowskiej usłyszeliśmy utwór Camille Saint-Saëns – „Karnawał zwierząt”.

    Jak skomentował prowadzący spotkanie ”Wiosna tuż , tuż”, więc nie mogło zabraknąć w repertuarze dzieł Antonio Vivaldiego „Cztery pory roku”. Tym razem orkiestrę poprowadził kapelmistrz Paweł Wajrak, a w jej wykonaniu usłyszeliśmy „Wiosnę" oraz „Lato”. Na zakończenie dwugodzinnej uczty z muzyką zabrzmiał utwór Bedricha Smetany „Wełtawa”. Obok Orkiestry Filharmonii wstąpił Lutosławski Piano Duo: Emilia Sitarz i Bartłomiej Wąsik. Wszystkie trzy dzieła to mistrzostwo, ale nam najbardziej w pamięci utkwiła muzyka A. Vivaldiego.

    Już dziś zapraszamy Was na kolejny koncert Musica Ars Amanda „W zwierciadle muzyki – kalejdoskop folkloru”, który odbędzie się w kwietniu.

    Magdalena Zięcina

  • Akademia Fizyki - XII Sesja naukowa dla uczniów

    Akademia Fizyki - XII Sesja naukowa dla uczniów

    Akademia Fizyki

    XII Sesja naukowa dla uczniów organizowana przez Instytut Fizyki UJ

    W poniedziałek, 22 lutego 2016 r. uczniowie naszego gimnazjum (Jadwiga Marschalko, Paweł Budziak, Wojciech Litewka) byli uczestnikami XII Sesji naukowej organizowanej przez Instytut Fizyki UJ. Wykłady prowadzili: dr Tadeusz Pałasz - Czego oko nie widzi, prof. Franciszek Krok - Samoorganizacja jako narzędzie służące do budowy struktur na poziomie atomowym,  dr Jan K. Argasiński - Gra jako system. Czyli „who plays who?", dr hab. Jakub Rysz - Plastikowa elektronika.

    Wykłady te uświadomiły słuchaczom, że fizyka jest wszechobecna.  W tej edycji Akademii uczniowie dowiedzieli się czym obecnie zajmują się fizycy.

    Jadwiga Marschalko, Paweł Budziak oraz Wojciech Litewka to część grupy uczniów, którzy w piątki po lekcjach uczestniczą w warsztatach z fizyki organizowanych  przez Instytut Fizyki UJ. Warsztaty te prowadzone są  przez dr Witolda Zawadzkiego. Uczniowie mają możliwość wykonywać wiele ciekawych doświadczeń, które ze względu na sprzęt nie mogłyby być wykonane na terenie szkoły. Kolejne warsztaty odbędą się 4 marca.

       

    Bożena Turek

  • „II Międzynarodowa Noc z Książkami o Harrym Potterze”

    „II Międzynarodowa Noc z Książkami o Harrym Potterze”

    „II Międzynarodowa Noc z Książkami o Harrym Potterze” jest już za nami.

    Impreza została zorganizowana przez Zespół Szkolno - Przedszkolny w Modlnicy, a uczniowie naszej szkoły zostali zaproszeni do wspólnej zabawy. Gimnazjum im. Ks. Jana Twardowskiego w Białym Kościele reprezentowały uczennice klas trzecich: Karolina Bubak, Wiktoria Krawiec, Mariola Pogan, Karolina Udziela oraz Anna Wieszczecińska. W świętowaniu aktywnie uczestniczyło ponad 60 uczniów i absolwentów. Organizatorkami były nauczycielki : Anna Galus i Katarzyna Borkowska. Nad całością czuwała pani dyrektor Dorota Nowak. Zabawa, konkursy i czary trwały do późnej nocy, a właściwie do rana (część uczestników i opiekunów nie zmrużyła nawet oka).

    Projekt "Harry Potter Book Night in Modlnica” przygotowany został w oparciu o książki Joanne Kathleen Rowling, aby pokazać młodzieży, jakich inspiracji może dostarczyć  lektura książek, a co za tym idzie - wartościowe i kreatywne spędzenie czasu wolnego.

    „Noc z Książkami” aktywnie wpisała się w realizację Gminnego  Programu Profilaktyki  i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych  promując poprzez pozalekcyjne zajęcia kulturalne i edukacyjne zdrowy i trzeźwy styl życia. Tę  inspirację i możliwość pozyskania dodatkowych funduszy na zakup odpowiednich lektur zawdzięcza młodzież współorganizatorowi naszego przedsięwzięcia -  pani Joannie Patej,  dyrektorowi Gminnej Biblioteki Publicznej w Wielkiej Wsi, która po raz kolejny wsparła działania kreatywne, aktywizujące dzieci i młodzież zamieszkałą na terenie gminy Wielka Wieś.

    W organizacji zabawy pomogło również Wydawnictwo Media Rodzina – które ufundowało część nagród książkowych, zainspirowało organizatorki imprezy ciekawym scenariuszem. We wspólną zabawę włączył się także, ku radości uczniów, przedstawiciel wydawnictwa,  pan Michał Krawczyk.

    Serdeczne podziękowania należą się także instytucjom kulturalnym i społecznym z terenu gminy. Jak zawsze, działania na rzecz młodych mieszkańców wsparł  GOKiS .

    Ogromne podziękowania należą się także  panu Marcinowi Rybskiemu, kierownikowi Referatu Promocji i Rozwoju Gminy Wielka Wieś za pamiątkowe koszulki.

    Galeria zdjęć    https://goo.gl/photos/VDBC9PU6Ko9evvdw9

     

    Materiały do notki - dzięki uprzejmości ZSP w Modlnicy

  • Sukcesy pierszoklasistów

    W mijającym półroczu uczniowie klas pierwszych odnotowali wiele sukcesów w konkursach humanistycznych.

    Uczeń klasy Ia, Jakub Hojda, zajął I miejsce w szkolnym konkursie na opowiadanie.

    Do etapu rejonowego kuratoryjnego konkursu tematycznego: „250 lat teatru publicznego  w Polsce” zakwalifikował się Paweł Budziak z klasy Ia, uzyskując 64 punkty. Wynik ten  zapewnił mu 5. lokatę w województwie- spośród ponad 800 uczestników etapu szkolnego.

    Kolejny sukces uczniów klasy I a należy do drużyny w składzie: Jadwiga Marschalko, Martyna Ogrodnik i Magdalena Wójcik. Zespół pierwszoklasistek zakwalifikował się do finału konkursu wojewódzkiego: „W literackiej podróży z polskimi noblistami. Kiermasz krótkich form redakcyjnych” organizowanego pod honorowym patronatem Małopolskiego Kuratora Oświaty i Stowarzyszenia Polonistów, zajmując I miejsce wśród uczestników eliminacji  z całej Małopolski.

    Wszystkim uczestnikom życzę dalszych sukcesów w humanistycznych zmaganiach i zachęcamy wszystkich uczniów do udziału w konkursach!

                                                                           Opiekun konkursów polonistycznych:

                                                                           Mirosława Szeptycka

  • Wyniki konkursu na najlepszą prezentację oraz film na temat profilaktyki zakażeń HPV

    Uczniowie naszego Gimnazjum: Filip Nowakowski, Piotr Dudziak, Krystian Sroka, Daniel Piwowarczyk oraz Adrian Mirek zajęli drugie miejsce w konkursie filmowym w ramach Programu Zdrowotnego Profilaktyki Zakażeń Wirusem Brodawczaka Ludzkiego (HPV) w Małopolsce.

    Do kampanii zgłosiło się łącznie 96 małopolskich szkół, których uczniowie wzięli również udział w konkursie na najlepszą prezentację oraz film na temat profilaktyki zakażeń HPV.

    Więcej informacji na temat laureatów konkursu oraz ich prac można znaleźć na stronie internetowej Szpitala im. św. Ludwika -  www.dzieciecyszpital.pl   oraz   www.profilaktykawmalopolsce.pl 

    Małgorzata Biniek

  • Zebranie z rodzicami

    Zebranie z rodzicami

    Dnia 14 stycznia 2016 r. o godz. 17:00 zapraszamy na Jasełka "Co wydarzyło się w Betlejem?" w wykonaniu uczniów Gimnazjum (na sali gimnastycznej). Po występie odbędą się spotkania wychowawców z rodzicami podsumowujące I semestr. 

    Serdecznie zapraszamy.       

  • Szkolne "Jasełka"

    Święta Bożego Narodzenia to piękny czas, z którym wiąże się wiele zwyczajów. Jednym z nich są jasełka, które przenoszą nas w czasy narodzin Chrystusa.

     

    22 grudnia - w ostatnim dniu zajęć przed przerwą świąteczną w szkole odbyła się uroczysta wigilia.  W atmosferze pełnej miłości i życzliwości nastąpiło dzielenie się opłatkiem i wzajemne składanie życzeń, a na klasowych ławkach nie zabrakło wigilijnych potraw i dekoracji. Następnie blask światełek i gwiazdy betlejemskiej oraz piękny śpiew kolęd wprowadził społeczność szkolną i zaproszonych gości w magiczny nastrój świąt.

    Małgorzata Biniek

  • Witamy Nowy Rok 2016

    Witamy Nowy Rok 2016

     

    Niech Nowy Rok zabłyśnie dla Was tęczy kolorami

    I rozsypie się nad głowami szczęście i uśmiechów moc

    I niech zostanie na dwanaście miesięcy z Wami

    Nie tylko w tę Sylwestrową noc.

  • Małopolski Konkurs Przedmiotowy z Fizyki

    Małopolski Konkurs Przedmiotowy z Fizyki

    "Fizyka jest trudna" - tak twierdzi wielu uczniów. Innego zdania jest Wojciech Litewka - uczeń klasy drugiej naszego gimnazjum, który przeszedł do etapu wojewódzkiego Małopolskiego Konkursu Przedmiotowego z Fizyki. Życzymy mu powodzenia w zmaganiu się z kolejnymi zadaniami z fizyki.

    Bożena Turek

  • Wesołych Świąt

    Wesołych Świąt

    Dlaczego jest święto Bożego Narodzenia?
    Dlaczego wpatrujemy się w gwiazdę na niebie?
    Dlaczego śpiewamy
    kolędy?

     

    Dlatego, żeby się nauczyć miłości do Pana Jezusa.
    Dlatego, żeby podawać sobie ręce.
    Dlatego, żeby uśmiechać się do siebie.
    Dlatego, żeby sobie przebaczać.

                                          Ks. Jan Twardowski

                              I tego Wam życzymy na nadchodzące świąteczne dni.     

  • PRZEDSZKOLAKI W GIMNAZJUM

    Dnia 21 grudnia 2015 zespół Bajkoczytaczy wraz z opiekunem gościli na terenie Gimnazjum im. ks. Jan Twardowskiego najmłodszych - przedszkolaki z Białego Kościoła.

    Dzieci oglądały wystawę, na której prezentowano prace uczestników Gminnego Konkursu Fotograficznego „Selfie w barwach jesieni”, zostały również zaproszone do obejrzenia szkoły. Odwiedziły gimnazjalistów w salach lekcyjnych, sekretariat, pokój nauczycielski i gabinet pani dyrektor.

    Opiekę nad maluchami dzielnie sprawowały uczennice klasy  1 a:  Justynka Florczyk, Ewa Szopa oraz Joasia Koczułap. Grudniowa wycieczka bardzo się przedszkolakom spodobała. Niespodzianką dla małych gości była wizyta w sali języka niemieckiego, gdzie czekała na nich pani Ewelina Doktór, która przepięknie zaśpiewała kolędę „Cicha noc”, akompaniując sobie na gitarze.

    Następne spotkania Bajkoczytaczy z przedszkolakami - już w nowym roku!

                                                                                                  Mirosława Szeptycka

  • GALA FINAŁOWA GMINNEGO KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO „SELFIE W BARWACH JESIENI”

    Dnia 17 grudnia 2015 r. na sali gimnastycznej Gimnazjum im. Ks. Jana Twardowskiego w Białym Kościele odbyła się gala finałowa drugiej edycji Gminnego Konkursu Fotograficznego: „Selfie w barwach jesieni”, zorganizowanego przez Gimnazjum  im. Ks. Jana Twardowskiego w Białym Kościele we współpracy ze Szkołą Podstawową  im. Św. Jadwigi Królowej w Białym Kościele oraz Gminnym Ośrodkiem Kultury i Sportu.

    Celem konkursu było rozbudzanie pasji artystycznej wśród uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych na terenie Gminy Wielka Wieś.

    W tym roku do konkursu zgłosiło się 49 uczestników ze wszystkich szkół. Młodzi fotografowie wyruszyli w plener, aby uchwycić najpiękniejsze jesienne krajobrazy i kolory. Niektórzy wykorzystali leśne pejzaże i jesienne łąki, inni szukali barw jesieni we własnym ogrodzie.

    Gala finałowa zgromadziła wszystkich uczestników oraz zaproszonych gości: pana Tadeusza Wójtowicza - wójta gminy Wielka Wieś, panią Krystynę Hrabię - dyrektora Gminnego Ośrodka Ekonomiczno - Administracyjnego,  panią  Magdalenę Szymańską - dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu oraz radnego Białego Kościoła - pana Józefa Wojdałę.

    Laureaci i finaliści oraz uczestnicy konkursu „Selfie w barwach jesieni” odebrali gratulacje  i nagrody z rąk Wójta Gminy Wielka Wieś -  pana Tadeusza Wójtowicza, dyrektora Gimnazjum Ks. Jana Twardowskiego w Białym Kościele -  pani Bożeny Turek oraz dyrektora Szkoły Podstawowej  im. Św. Jadwigi Królowej w Białym Kościele – pani Anny Zajączkowskiej.

    Wszystkich zaproszonych gości zachwyciła towarzysząca gali konkursowej wystawa prac uczestników. Zwiedzający z uwagą oglądali każde zdjęcie, rozpoznając na nich siebie,  swoich kolegów i przyjaciół.

    Podsumowania konkursu dokonał w swoim wystąpieniu pan wójt. Wyraził także nadzieję, że w podobnie licznym gronie spotkamy się przy nagradzaniu uczestników kolejnych zmagań młodych mistrzów fotografii.

    Zapraszamy zatem dzieci i młodzież z całej gminy do udziału w kolejnych edycjach!!

                                                                                      Mirosława Szeptycka

  • AKTUALIZACJA

    Nastąpiła aktualizacja "Rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych", zgodnie z najnowszą aktualizacją na stronie

    http://kuratorium.krakow.pl/index?ac=112&id=21

  • Spotkanie z rodzicami

    Spotkanie z rodzicami

    Informacja dla rodziców w sprawie zebrania rodzicielskiego.

    Dzień otwarty dla rodziców 10 grudnia 2015 r. godzina 17:00 - sala gimnastyczna.

                                                                      WSZYSTKICH RODZICÓW SERDECZNIE ZAPRASZAMY.

  • Spotkanie z policjantem

    26 listopada naszą szkołę odwiedziła Lidia Szumiec z komisariatu nr 2 w Krakowie. 

    Kto może zostać policjantem?

    Policjantem może zostać, każdy, kto przystąpi do egzaminu i posiada cechy wymagane do sprawowania tej funkcji. Egzamin składa się z kilku etapów: 1. Test wiedzy, 2. Test sprawnościowy, 3. Badania psychologiczne, 4. Rozmowa kwalifikacyjna, 5. Komisja lekarska, 6. Ankieta bezpieczeństwa osobowego. Po przejściu testów kandydaci jadą na około pół roku do jednej ze szkół policyjnych.

    Życie policjanta na co dzień.

    Policjanci codziennie ocierają się z ludźmi, którzy złamali prawo, lub zostali skrzywdzeni przez innych. Ma on za zadanie bronić bezpieczeństwa obywateli. Dlatego bardzo ważna w zawodzie policjanta jest odporność na stres oraz umiejętność logicznego myślenia i łączenia faktów. 

        

    Wiktoria Chwast

  • Program Zdrowotny profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) w Małopolsce

    Czy wiecie Państwo, że nawet 80% kobiet zakaża się wirusem HPV w ciągu swojego życia a najczęstszym powodem występowania raka szyjki macicy jest HPV? Problem zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego nie dotyka wyłącznie kobiet, mężczyźni również są narażeni. W jaki sposób można się przed nim uchronić? Program zdrowotny profilaktyki zakażeń wirusem HPV w Małopolsce dotyczy właśnie ochrony przed zakażeniem HPV. Jest on realizowany przez Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika w Krakowie a finansowany z budżetu Województwa Małopolskiego.

    Skala problemu zakażeń wirusem HPV

    Światowa Organizacja Zdrowia w kwietniu 2009 roku opublikowała stanowisko uznające raka szyjki macicy i inne choroby wywoływane przez wirusa brodawczaka ludzkiego (Human Papilloma Virus - HPV) za problem zdrowia publicznego o zasięgu globalnym. Codziennie na świecie rozpoznaje się raka szyjki macicy u 1300 kobiet – średnio co minutę pada jedna diagnoza. Zakażenie wirusem może wystąpić na skutek kontaktu seksualnego każdego rodzaju. Program zdrowotny profilaktyki zakażeń wirusem HPV w Małopolsce wskazuje profilaktykę poprzez szczepienia ochronne oraz regularne badania cytologiczne w kierunku wczesnego wykrywania chorób nowotworowych - jako szansę na uniknięcie zakażenia. To profilaktyka jest najbardziej efektywnym sposobem walki z zagrożeniem, zapobieganie jest zawsze lepsze od leczenia.  W ramach programu zdrowotnego zostanie przeprowadzona kampania edukacyjno-informacyjna skierowana do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, ich rodziców oraz nauczycieli z Małopolski.

    Źródło: Realizator Programu Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika w Krakowie. Program finansowany ze środków Województwa Małopolskiego.

     

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. św. Jadwigi Królowej w Białym Kościele
    ul. Krakowska 172
    32-089 Biały Kościół
  • tel: (+12) 419-03-80
    tel/fax: (+12) 419-19-18

Galeria zdjęć