24 marca br., już po raz kolejny, odbył się turniej „Trzymaj Formę”. W rywalizacji uczestniczyli uczniowie klas I-III gimnazjum w Białym Kościele oraz Modlnicy.
Zawodnicy wzięli udział w konkurencjach sportowych: sztafeta, przeciąganie liny, skoki przez linę oraz piramida. Konkurencje sędziowali nauczyciele wychowania fizycznego z obu szkół. Dodatkowo każda drużyna musiała wykazać się wiedzą z zakresu zdrowego żywienia.
Pierwsze miejsce zajęła Drużna z Modlnicy. Natomiast w klasyfikacji szkół wygrało Gimnazjum w Białym Kościele i tym samym zachowało PUCHAR PRZECHODNI TURNIEJU.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy.
Małgorzata Biniek
Gratulujemy Sabinie Psarskiej zdobycia tytułu finalistki Małopolskiego Konkursu Matematycznego dla uczniów gimnazjum.
Sabina znalazła się w gronie 198 najlepszych matematyków z pośród ponad 100 tysięcy małopolskich gimnazjalistów.
Joanna Nowakowska - Niemiec
Debata nr 2
8 kwietnia 2015 r. w Gimnazjum im ks. Jana Twardowskiego odbyła się druga Debata Oksfordzka na temat Przemoc i agresja w szkole i jej okolicy jak się przed tym bronić. W debacie brała udział Mariola Pogan, która była marszałkiem. W opozycji zasiadł Andrzej Kołodziejczyk (I B), Grzegorz Kowalski (I A), Filip Gałczyk (I A) oraz Mateusz Kowalski (I A), a w propozycji Wiktoria Krawiec (II A), Karolina Bubak (II A), Łukasz Mazela (III A) oraz Patryk Jopek (I A). W roli publiczności wystąpili uczniowie tego gimnazjum. Debacie również przyglądała się Pani Bożena Turek dyrektor gimnazjum. Cała debata była bardzo spontaniczna, osoby w opozycji i propozycji nie przygotowali się przed nią w domu, ponieważ zostały wybrane inne osoby w trakcie debaty, gdyż niektórzy uczniowie wybrani wcześniej zachorowali. Aby im pomóc publiczność miała za zadanie napisać argumenty za i przeciw jak się bronić przed przemocą i czy w ogóle się da.
Pani marszałek Mariola Pogan uroczyście przywitała wszystkich przybyłych i poprosiła o zabranie głosu Wiktorii Krawiec, przedstawiciela propozycji. Po kilku minutach przemowy głos powędrował do przedstawiciela opozycji, Andrzeja Kołodziejczyka. Następnie reszta uczestników debaty wypowiedziała się na ten temat. Mimo braku wcześniejszych przygotowań wypowiedzi były elokwentne, spójne i logiczne. Podczas tej debaty najczęściej zabierał głos Mateusz Kowalski. Najlepszym mówcą był Patryk Jopek, Filip Gałczyk oraz Łukasz Mazela. Uczniowie przytoczyli cytaty i sytuacje wzięte z własnego życia.
Po tej części debaty głos zabrała Mariola Pogan. Poprosiła publiczność o zagłosowanie na propozycje lub opozycje. Publiczność zagłosowała prawie jednomyślnie. Tym razem 6 głosami wygrała propozycja. Uczestnicy debaty podali sobie dłonie, a Pani Marszałek podziękowała wszystkim za przybycie. Uczniowie w głębi ducha cieszyli się z tego, że wygrała propozycja, ponieważ dzięki temu widzą, że młodzież chce zapobiegać przemocy.
Zapraszamy do galerii zdjęć:
https://plus.google.com/photos/117083402763941316848/albums/6136091592530255249
Wiktoria Krawiec
Debata nr 1
1 kwietnia 2015 r. w Gimnazjum im. Ks. Jana Twardowskiego odbyła się Pierwsza Debata Oksfordzka pod hasłem Tytoń, narkotyki, dopalacze, alkohol - jak się przed tym bronić. W debacie brała udział Mariola Pogan, która była marszałkiem. W opozycji zasiadła Wiktoria Krawiec (II A), Grzegorz Kowalski (I A), Filip Gałczyk (I A) oraz Tomasz Baran (III A), a w propozycji Karolina Bubak (II A), Łukasz Mazela (III A), Waldemar Pęgiel (I B) oraz Natalia Nowotarska (III A). W roli publiczności wystąpili uczniowie klas pierwszych około 30 osób.
Na samym początku marszałek przedstawił temat debaty oraz członków opozycji i propozycji. Zachęcił również publiczność do uważnego słuchania. Zaraz po tym przedstawiciel propozycji Karolina Bubak wyjaśniła pojęcia związane z tematem debaty oraz przedstawiła swoje argumenty. Na argumenty odpowiedziała przedstawicielka opozycji Wiktoria Krawiec. Następnie reszta członków poszczególnych grup przedstawila swoje zdanie. Później gdy wszyscy zabrali głos i rozpoczęła się wymiana argumentów między poszczególnymi członkami opozycji i propozycji. Wszyscy omawiali dogłębnie swoje argumenty, cytując je nawzajem i robiąc wszystko żeby wygrać.
Po tej części debaty głos zabrała Mariola Pogan. Poprosiła publiczność o zagłosowanie na propozycje lub opozycje. Publiczność nie zagłosowała jednomyślnie. Był remis. Marszałek postanowił o dogrywkę i dał propozycji i opozycji kilka minut do narady. Wtem każda z grup zaczęła porządnie przygotowywać argumenty. Po kilku minutach czas się skończył. Każdy mówca zaczął ponownie wygłaszać swoje wypowiedzi. Wszyscy starali się eliminować nawzajem swoje argumenty. Pojawiały się również ze strony propozycji zarzuty do opozycji o to, że używali Internetu w telefonie. Na szczęście ta sytuacja była jedynie wymysłem i nie doprowadziła do kłótni. Po kilkunastu minutach ostrych wymian zdaniami najlepszym mówcą okazał się Filip Gałczyk z opozycji, który na potwierdzenie swoich argumentów posługiwał się Konstytucją. Oprócz tego jego wypowiedzi były spójne i logiczne.
Ponownie zabrał głos marszałek i poprosił widownie o zagłosowanie. Tym razem wygrała opozycja. Mimo że wygrali jedynie 3 głosami byli z siebie bardzo dumni i zadowoleni. Następnie marszałek podziękowała wszystkim za przybycie, a opozycja i propozycja uścisnęli sobie ręce.
Wiktoria Krawiec
„W Miłosławiu mieszka chłopczyk, ma na imię Kubuś. Cierpi na nieoperacyjny nowotwór mózgu. 17 maja będzie obchodził 7 urodziny. Największym marzeniem Kuby jest otrzymanie olbrzymiej liczby kartek urodzinowych. Pomóżmy spełnić to marzenie. To tak niewiele kosztuje, a może wywołać uśmiech na twarzy chorego dziecka. Pokażmy, że mamy olbrzymie serca.”
Adres: Kubuś Grzelczak
Białe Piątkowo 7, 62 - 320 Miłosław
Prosimy Was o wykonanie samodzielnie kartki urodzinowej lub kupienie gotowej. Przekażcie ją wychowawcom.
13 kwietnia uczniowie i nauczyciele zgromadzili się przy „Dębie Pamięci”, aby uczcić 75 rocznicę zbrodni katyńskiej.
Przypomnieliśmy okoliczności wymordowania na rozkaz władz ZSRR 21 tys. polskich obywateli z trzech obozów: Kozielska, Starobielska oraz Ostaszkowa. Uczciliśmy ich pamięć minutą ciszy, płomieniem zapalonego znicza oraz strofami wiersza.
I tylko pamięć została
Po tej katyńskiej nocy…
Pamięć nie dała się zgładzić,
Nie chciała ulec przemocy. (Marian Hemar "Katyń”)
Magdalena Zięcina
Finalistą etapu wojewódzkiego konkursu historycznego został Filip Gałczyk - uczeń klasy I a. Gratulujemy! Kuratorium Oświaty w Krakowie na poczatku każdego roku szkolnego ogłasza konkursy tematyczne. W tym roku jednym z nich był konkurs historyczny "Walka Polaków o niepodległość i granice w latach 1914 -1921. Wielkie bitwy i bohaterowie wydarzeń".
Nadmienię, że konkurs miał nietypową formułę. Najpierw odbył sie etap szkolny. Po zakwalifikowniu się do etapu rejonowego Wasz kolega musiał napisać samodzielnie pracę pisemną o wybranej przez siebie bitwie lub bohaterze. Napisana przez Filipa praca umozliwiła mu start w etapie wojewódzkim. Na tym etapie pracę należało obronić przed komisją oraz dodatkowo odpowiadać na pytania.
Magdalena Zięcina
W dniach 21.04 - 23.04.2015 r. odbędzie się egzamin gimnazjalny dla uczniów klas trzecich.
Uczniowie klas pierwszych i drugich mają w tym czasie dni wolne od zajęć szkolnych.
Rozkład jazdy autobusów w dniach egzaminu:
przywóz do szkoły:
miejscowość godz.
Będkowice 8:00
Czajowice 8:10
Wielka Wieś 7:50
Wierzchowie 8:00
powrót (orientacyjnie):
około godziny 13:00
W sytuacji wcześniejszego zakończenia egzaminów godzina odjazdu może ulec zmianie.
W dniach egzaminu uczniowie powinni być w szkole o godz. 8:20.
Zapraszamy do oglądnięcia naszych ostatnich wydarzeń z obiektywu fotoreportera :)
https://plus.google.com/photos/117083402763941316848/albums?banner=pwa
30 marca zakończyła się runda eliminacyjna fazy grupowej Turnieju Piłkarskiego Coca – Cola Cup 2015.
Nasze gimnazjum wystartowało w dwóch kategoriach: dziewcząt i chłopców.
W obydwóch turniejach byliśmy gospodarzami, a mecze odbyły się na gościnnym boisku Szkoły Podstawowej w Białym Kościele. Nasi chłopcy pokonali gimnazjum w Skale 2:1, gimnazjum w Korzkwi 1:0, ale niestety przegrali z gimnazjum w Modlnicy 0:4 i zajęli drugie miejsce w turnieju.
Dziewczęta spisały się lepiej od chłopców. Wygrały fazę grupową i tym samym przeszły do drugiej rundy turnieju. W turnieju pokonały gimnazjum w Korzkwi 8:2, gimnazjum w Iwanowicach 3:2 i gimnazjum w Przegini 3:1.
Gratulujemy udanego występu obydwu drużynom, a dziewczyną życzymy powodzenia w drugiej rundzie.
Zapraszamy do oglądniecia foto relacji:
https://plus.google.com/photos/117083402763941316848/albums/6132027650781169249
https://plus.google.com/photos/117083402763941316848/albums/6130216593821952321
Dorota Tracz
ZAPROSZENIE
Gimnazjum im. ks. Jana Twardowskiego w Białym Kościele
zaprasza uczniów klas szóstych wraz z rodzicami
na dzień otwarty, który odbędzie się
10 kwietnia 2015 roku w godzinach 17.00-18.30.
W programie spotkania: prezentacje uczniowskie, zwiedzanie szkoły oraz lekcje pokazowe.
Zobacz naszą szkołę: NASZA_SZKOLA_grudzien_2014.ppt
Dnia 12 marca 2015 roku uczniowie z klas drugich wybrali się do Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie na koncert dla młodzieży gimnazjalnej i licealnej z cyklu Musica ars amanda. Opowiadał on o świecie kolejnej grupy instrumentów, a nosił tytuł Od Bacha do Piazzoli, czyli o bogactwie instrumentów strunowych, które zostały przedstawione w charakterystycznych dla nich utworach. Ulubiony instrument solowy i koncertowy baroku - klawesyn - zabrzmiał w jednym z koncertów Jana Sebastiana Bacha. Zgodnie z tradycją tej epoki solistka poprowadziła orkiestrę, grając jednocześnie na instrumencie swoją koncertową partię. Szczególne uznanie publiczności zyskało wykonanie podwójnego koncertu na harfę i dudy szkockie. W końcowej części koncertu zabrzmiała gitara, bandoneon oraz smyczki w tangu argentyńskim. Nasz zachwyt wzbudził także wygląd sali koncertowej oraz znakomita akustyka. Dla większości spośród nas było to pierwsze spotkanie z muzyką w takim miejscu. Koncert bardzo nam się podobał i z niecierpliwością oczekujemy kolejnego w czerwcu, który będzie podsumowaniem rocznego cyklu, a nazywa się Lato w filharmonii. Jego motywem przewodnim będzie klasycyzm. Zachęcamy do udziału w nim naszych uczniów, ponieważ oprócz gry na instrumentach będzie towarzyszył mu śpiew oraz tańce dworskie.
Elżbieta Glanowska
Z okazji Świąt Wielkiej Nocy życzymy:
zdrowia, radosnego serca przepełnionego wiarą i nadzieją,
pogody ducha, niezłomności w codziennych trudach życia
oraz smacznego Święconego w gronie najbliższych.
Od czwartku 2 IV 2015 r. do wtorku 7 IV 2015 trwa wiosenna przerwa świąteczna, w trakcie której nie odbywają się zajęcia dydaktyczno-wychowawcze. W razie potrzeby szkoła organizuje zajęcia opiekuńczo-wychowawcze w dniach 2,3,7 kwietnia w godz. 8:00 – 14:00.
Szanowni Rodzice,
Gmina Wielka Wieś wspólnie z 15 gminami należącymi do Metropolii Krakowskiej przystąpiła do inwentaryzacji indywidualnych źródeł ciepła. Przeprowadzenie ankietyzacji jest kluczowym elementem opracowania Planu Gospodarki Niskoemisyjnej oraz podstawą do przygotowania wsparcia dla mieszkańców.
Dlatego też zwracamy się do Was z prośbą o wypełnienie ankiety, która znajduje się poniżej w załączniku, wydrukowanie jej i złożenie jej w szkole. Można również skorzystać z elektronicznej wersji
https://docs.google.com/forms/d/1YbUzQmrcRDS_UrCKOK7bn2eQ4ytjAomQ1z_xUOnK3ps/viewform
Ankieta dotyczy inwentaryzacji czynnych pieców, kotłowni oraz kominków na paliwo stałe w budynkach mieszkalnych. Można ją wypełnić i złożyć także w Urzędzie Gminy.
Tylko rzetelnie wykonana inwentaryzacja, na podstawie wiarygodnych informacji pozwoli na opracowanie właściwych działań i propozycji wsparcia mieszkańców w zakresie ograniczania niskiej emisji.
Serdecznie dziękujemy za pomoc
Referat Promocji i Rozwoju
Urzędu Gminy Wielka Wieś
Dnia 20 marca 2015 r. odbyło się uroczyste podsumowanie pierwszego etapu realizacji projektu czytelniczego pod hasłem: „Czytanie- lubię to!”.
Uczestnicy z klas drugich i trzecich pod kierunkiem opiekuna projektu- p. Mirosławy Szeptyckiej realizowali dwa zadania konkursowe: redagowanie recenzji ulubionej książki oraz tworzenie plakatu promującego czytelnictwo.
Nagrodzone prace plastyczne podziwiała społeczność szkolna oraz goście podczas VII Gminnego Konkursu Recytatorskiego. Laureaci czytelniczych zmagań odebrali nagrody i gratulacje z rąk dyrektora szkoły- p. Bożeny Turek.
Pełna lista uczestników i laureatów wraz z punktacją znajduje się na stronie internetowej szkoły w dziale: biblioteka.
Mirosława Szeptycka
Informacja dla rodziców w sprawie zebrania rodzicielskiego.
W dniu 26.03.2015 r, o godz. 17.00 na sali gimnastycznej odbędzie się spotkanie z rodzicami klas I - III. Spotkanie poprowadzi neurodydaktyk dr Marek Kaczmarzyk. Planowany czas spotkania ok. 45 min.
17.50 -19.00 spotkanie rodziców uczniów z wychowawcami.
WSZYSTKICH RODZICÓW SERDECZNIE ZAPRASZAMY.
20 marca w Gimnazjum im. ks. Jana Twardowskiego odbył się VII Gminny Konkurs Recytatorski. Zakwalifikowało się szesnastu uczestników reprezentujących szkoły podstawowe oraz gimnazja z terenu naszej gminy.
W tym roku mottem konkursu były słowa księdza Jana „Można odejść na zawsze, by stale być blisko”. Wybrane zostały nieprzypadkowo, ponieważ 1 czerwca bieżącego roku przypada setna rocznica urodzin poety. Występy uczestników oceniało jury w składzie: Krzysztof Wołos - wicewójt, Magdalena Szymańska - dyrektor GOKiS, Krystyna Hrabia - kierownik GZEAS, Joanna Patej- dyrektor Biblioteki Gminnej, Stanisława Szumiec - dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Giebułtowie oraz Agnieszka Seweryn - przewodniczącą Rady Rodziców.
Jurorzy wybrali sześciu finalistów.
W kategorii szkół podstawowych:
I miejsce: Paweł Budziak ( Szkoła Podstawowa w Białym Kościele)
II miejsce: Konstancja Więckowska (Szkoła Podstawowa w Wielkiej Wsi)
III miejsce: Maciej Fryz ( Szkoła Podstawowa w Bęble)
Z szóstki gimnazjalistów uznanie jurorów zdobyli:
Gabriela Janik (Gimnazjum w Modlnicy)
Marcin Borkiewicz (Gimnazjum w Modlnicy)
Emilia Grzybowska (Gimnazjum w Białym Kościele)
Publiczność swoją nagrodę przyznała Gabrieli Janik oraz Gabrieli Żurek. Fundatorem tych nagród jest Samorząd Uczniowski naszego gimnazjum.
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy, uznanie należy się także pozostałej dziesiątce. Szczególne podziękowania za przeprowadzenie eliminacji szkolnych oraz przygotowanie uczniów składam na ręce nauczycieli języka polskiego. To dzięki nim młodzież z terenu naszej Gminy poznaje twórczość księdza Jana Twardowskiego.
Rodzicom dziękuje za przygotowanie pysznych słodkości dla naszych gości.
Z okazji setnej rocznicy goście mogli obejrzeć specjalnie przygotowaną wystawę zdjęć zatytułowaną „Mały poeta wielkich słów”
Magdalena Zięcina
19 marca 2015 roku młodzież z naszego gimnazjum uczestniczyła w pokazach kriogenicznych na Wydziale Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pokaz prowadził dr Ryszard Lehman w asyście mgr inż. Zygmunta Wołka.
Pokazy te zostały zapoczątkowane przez samego prof. Karola Olszewskiego, były nie tylko obowiązkowym elementem podczas wykładów dla studentów chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego, lecz także magnesem przyciągającym mieszkańców Krakowa.
W ramach pokazu uczniowie wysłuchali krótkiego wykładu na temat historii skraplania gazów i zastosowań kriogeniki oraz obserwowali szereg doświadczeń przedstawiających niezwykłe właściwości substancji w niskich temperaturach.
Najwięcej emocji wzbudził pokaz spalania mieszanin piorunujących oraz skraplanie i zestalanie gazu ziemnego, argonu, powstawanie mgieł i piany.
M. Habuda-Szumiec, M. Biniek
W piątek 13 marca 2015 r. odbyła się w naszej szkole kolejna lekcja biologii z udziałem żywych organizmów. Byli to przedstawiciele stawonogów z grupy pajęczaków – pająki ptaszniki. Hodowca pająków zaprezentował podstawowe informacje o grupie systematycznej do której należą pająki. Pajęczaki posiadają cztery pary odnóży krocznych, dwie pary odnóży gębowych – szczękoczułki i nogogłaszczki, brak u nich czułków. Pająki wyróżnia niesegmentowany głowotułów i odwłok połączony wąskim stylikiem. Mają 4 pary oczu prostych, gruczoły jadowe umieszczone na szczękoczułkach oraz gruczoły przędne na końcu odwłoka. W trakcie krótkich wykładów odbywały się pokazy żywych ptaszników pochodzących z różnych części świata – były formy lądowe, „przyjazne” niezbyt jadowite, które można było obejrzeć na dłoni hodowcy.
Odważni sami mogli z bliska przyjrzeć się tym okazom, trzymając je na własnej dłoni.
Zapraszamy do galerii zdjęć: http://gimnazjumtwardowski.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=62
M. Biniek