30 września z okazji Dnia Chłopaka w naszej szkole przeprowadzono konkurs na Mistera Gimnazjum. W konkursie wzięli udział reprezentanci klas: 1a – Rafał Gąska, 2a – Wojtek Seweryn, 2b – Hubert Filipowski, 3a – Filip Nowakowski. Z klasy 3 b aż czwórka chłopców- tj.: Tomek Brożek, Bartosz Biernat, Dawid Krężołek oraz Karol Bieniek- walczyła o ten zaszczytny tytuł . W jury zasiedli: panie - dyrektor Bożena Turek, Małgorzata Rabczyńska, a z ramienia Samorządu Uczniowskiego Wiktoria Krawiec oraz Patryk Jopek
Pierwszym zadaniem chłopców było zrobienie profesjonalnego makijażu wybranym koleżankom. Wysiłki kandydatów na bieżąco komentowane były przez publiczność. Po upływie przewidzianego czasu na wykonanie zadania jury oceniło ostateczny rezultat. Modelki zostały nagrodzone gromkimi brawami. Druga konkurencja to taniec towarzyski na gazecie. Po każdorazowym zatrzymaniu piosenki kandydaci składali gazetę na coraz mniejsze części. Gdy piosenka się zatrzymywała, gazeta musiała zostać złożona na pół. Pomysłowość tancerzy, aby zmieścić się na gazecie, nie znała granic. Publiczność zgromadzona na sali dopingowała występujących. Po wysiłkach tanecznych naszych chłopców nadszedł czas na sprawdzenie wiedzy przyszłego Mistera. Quiz dotyczył sportowców, gier komputerowych i komputerów. Po konkursie nadszedł czas na obrady jury. Prowadzące poprosiły kandydatów o krótką wypowiedź na postawione im pytania: Czy pieniądze są w życiu najważniejsze? Co sądzą na temat równouprawnienia kobiet i mężczyzn? I na koniec: czy gimnazja powinny być zlikwidowane? Chłopcy poradzili sobie brawurowo i z tym zadaniem.
Bo burzliwych obradach pani dyrektor ogłosiła wyniki: tytuł wice - mistera ex equo otrzymali Filip Nowakowski z klasy 3a oraz Karol Bieniek z klasy 3b.
Misterem Gimnazjum głosem jury został Bartosz Biernat. Dopełnieniem konkursu była koronacja. Wieczorem odbyła się dyskoteka.
Wszystkim chłopcom składamy spóźnione życzenia z okazji Waszego święta życzymy Wam, abyście nigdy nie tracił nadziei, zawsze słuchali głosu swojego serca i odważnie kroczyli przez życie.
Zapraszamy do galerii:
https://plus.google.com/photos/117083402763941316848/albums/6200730709504114513?banner=pwa
Aleksandra Wolińska II b
Brak świadomości na temat prawidłowego odżywiania jest poważnym problemem społecznym w Polsce, skutkującym niepokojąco częstym występowaniem nadwagi i otyłości we wszystkich grupach populacji. Badania wykazują, że ok. 25% chłopców i ok. 18% dziewcząt poniżej 15 roku życia w Polsce ma nadwagę. Liczba młodzieży oraz osób dorosłych z nadwagą i otyłością w Polsce rośnie szybciej niż w innych krajach. Przygotowanie posiłków to nie tylko umiejętność doboru produktów, ale także zapobieganie marnowaniu żywności. Stąd konieczne jest prowadzenie działań edukacyjnych z wykorzystaniem różnych metod i środków, celem ograniczenia tych niekorzystnych zjawisk.
W ramach projektu „Żywność strajkuje”, młodzież z Gimnazjum i Szkoły Podstawowej w Białym Kościele wzięła udział w kolejnych warsztatach, Tym razem były to zajęcia kulinarne, w czasie których uczniowie przygotowywali śniadanie. Uczestnicy zajęć uczyli się dokonywania właściwych wyborów przy komponowaniu posiłku, poznawali sposoby wykorzystania produktów i zapobiegania marnowaniu żywności.
Projekt współfinansowany jest ze środków Gminy Wielka Wieś, w ramach realizacji zadania publicznego w zakresie ekologii i ochrony dziedzictwa przyrodniczego.
Małgorzata Biniek
Dnia 26 września br w ramach obchodów Europejskiego Dnia Językow Obcych młodzież naszego gimnazjum (mimo niesprzyjającej spacerom aury) odwiedziła instytuty językowe w Krakowie.
Uczestniczyliśmy w lekcjach pokazowych języka francuskiego i hiszpańskiego. W Goethe Institiut zwiedzaliśmy tamtejszą bibliotekę, braliśmy udział w quizach. Ponadto smakowaliśmy pyszne szwajcarskie i niemieckie czekolady oraz francuskie croissants. Niestety zabrakło nam czasu na udział w warszratach na temat tapas, które obiecaliśmy sobie odwiedzić w przyszłym roku.
Urszula Kubisiowska – nauczyciel j.angielskiego
Nie orientujemy się w terminach przydatności, kupujemy za dużo i w sposób nieprzemyślany.
To, co już kupiliśmy, przechowujemy niewłaściwe. W końcu jedzenie się psuje i ląduje w koszu. Efekt? W polskich domach każdego roku wyrzucamy nawet dwa miliony ton żywności. Nie potrafimy również racjonalnie gospodarować odpadami. Wszystkie nieprzemyślane przez nas działania szkodzą środowisku. Młodzież ze Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum w Białym Kościele miała możliwość zwiedzenia obiektów MPO. Uczestnicząc w warsztatach, młodzi ludzie poznawali funkcjonowanie systemu przetwarzania odpadów. Zajęcia miały na celu podniesienie świadomości młodzieży na temat segregacji odpadów i recyklingu.
Projekt współfinansowany jest ze środków Gminy Wielka Wieś, w ramach realizacji zadania publicznego w zakresie ekologii i ochrony dziedzictwa przyrodniczego.
Małgorzata Biniek
Fundacja WyspArt realizuje projekt Zielony Dom czyli spotkania natury ze sztuką, do którego zaprosiła uczniów ze Szkoły Podstawowej im. ks. S. Konarskiego w Wielkiej Wsi oraz z Gimnazjum im. ks. Jana Twardowskiego w Białym Kościele. Trzecią grupą beneficjentów są dzieci i młodzież ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących z ulicy Tynieckiej w Krakowie.
We wrześniu rozpoczęły się zmagania z materiałem, uczestnicy warsztatów ceramicznych przygotowują elementy mozaiki ceramicznej, która zostanie zrealizowana na domku z gliny, słomy i drewna, zbudowanym przez fundację w 2014 roku w Prądniku Korzkiewskim.
W międzyczasie domek jest tynkowany zaprawą glinianą przygotowywaną przez uczniów ze szkół w Małopolsce podczas warsztatów dotyczących naturalnej architektury.
Więcej informacji i fotorelacje z warsztatów na stronie www.wyspart.pl oraz na profilu www.facebook.com/FundacjaWyspArt
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Partnerzy i patroni medialni projektu:
Gmina Wielka Wieś
Szkoła Podstawowa im. ks. S. Konarskiego w Wielkiej Wsi
Gimnazjum im. ks. Jana Twardowskiego w Białym Kościele
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących
Stowarzyszenie Miłośników Doliny Prądnika
Stowarzyszenie "Ceramika bez granic"
Platforma Kultury portal Narodowego Centrum Kultury
Dziennik Polski
Radio RMF Classic
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Modlnicy, jako jedna z czterech szkół z województwa małopolskiego, uczestniczył w projekcie Akademickie Centrum Kreatywności, finansowanym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach Programu Innowacyjna Gospodarka.
Projekt dotyczył badania sposobów wdrożenia metodologii „odkrywania poprzez dociekanie" (IBL) wraz ze spójną z nią strategią kształtującego oceniania uczniów na lekcjach przyrody w szkole podstawowej.
Podsumowaniu projektu towarzyszyła wizyta ekspertów z Europy w Gimnazjum w Modlnicy. Naukowcy mieli możliwość uczestnictwa w lekcji biologii, poznania opinii uczniów i nauczycieli na temat metody IBL i oceniania kształtującego.
W czasie konferencji ,podsumowującej projekt, eksperci z Europy przedstawili nowoczesne metody edukacji uczniów, młodzieży oraz nauczycieli. Prelegentem z terenu naszej gminy była pani Bożena Turek – dyrektor z Gimnazjum w Białym Kościele, która przedstawiła realia dotyczące wdrażania oceniania kształtującego w szkołach /Zmiana roli nauczyciela: z nieomylnego solisty w przyjaznego inspiratora /. Po wykładach odbyła się dotycząca przyszłości edukacji w Polsce i w Europie oraz możliwości wprowadzenia metodologii IBL do szkół na szeroką skalę.
Małgorzata Biniek
Dnia 25 września 2015 roku odbył się XIII RAJD NEANDERTALCZYKA – rajd terenowy z konkursem dla uczniów gimnazjów z gmin, na terenie których położony jest Ojcowski Park Narodowy. Tym razem współorganizatorem rajdu była szkoła w Skale.
Na trasie Rajdu znajdowały się cztery punkty kontrolne, przy których należało wykazać się wiedzą z zakresu geografii i historii OPN, umiejętnością rozpoznawania liści drzew, krzewów oraz obiektów i zwierząt umieszczonych na fotografiach. Niektóre z pytań były bardzo trudne, ale młodzież była dobrze przygotowana i nie miała zbyt wielu trudności z odpowiedzią. Niektórzy wykazywali się także znajomością nazw łacińskich poszczególnych drzew i krzewów. Drużyny pokonały trasę około 8 km: ze Złotej Góry przez Ojców, Dolinę Sąspowską, aż do szkoły w Skale – gdzie nagrodzono zwycięzców.
W klasyfikacji szkół II miejsce zajęło Gimnazjum w Białym Kościele.
Wszystkim drużynom gratulujemy.
Małgorzata Biniek, Dorota Tracz
Pokazy, eksperymenty, fascynujący świat nauk matematyczno-przyrodniczych: to wszystko mogli zobaczyć uczniowie, którzy w tym roku 25.09 wybrali się na Małopolską Noc Naukowców na Uniwersytecie Jagielońskim.
Grupa biologów wzięła udział w bliskich spotkaniach z biochemią, biofizyką i biotechnologią. Spotkanie zainaugurował wykład finalisty polskiej edycji konkursu FameLab. Młodzież wzięła również udział w zajęciach praktycznych w Zakładzie Fizjologii I Biologii Rozwoju Roślin, gdzie poznawała kuchnię molekularną. Udział w warsztatach w Zakładzie Biotechnologii Medycznej – to próba odpowiedzi na pytanie – czy komórki można posegregować jak kolorowe pranie?
W Wydziale Matematyki i Informatyki nasi uczniowie uczestniczyli: w wykładzie „Matematyczne skandale, czyli historie czasem bardzo sensacyjne”, pokazach druku 3D oraz jednostki latającej Quadrocopter, warsztatach „Wielościany i inne obiekty matematyczne w Origami”, programowanie dla początkujących. Po matematyce i informatyce nadszedł czas na fizykę. W Wydziale Fizyki i Astronomii można było zobaczyć wiele interaktywnych doświadczeń np.: Elektryka, prąd nie tyka, (Jak zbudować silniczek; Fizyka na 3F: Fluorescencja, fosforescencja i fotony.; Interfejs mózg - komputer - interfejs pozwalający na bezpośrednią komunikację pomiędzy mózgiem a odpowiednim urządzeniem zewnętrznym i wiele innych.
Małgorzata Biniek, Grażyna Pogan
„…Zapamiętaj tamten wrzesień
I żołnierzy z tamtych dni.
Pod spróchniałym krzyżem w lesie
Czyjaś krótka młodość śpi.
Ile marzeń jej i celów
Pod wilgotną ściółką skrył
Wrzesień, który dla tak wielu
Ich ostatnim wrześniem był.”
18 września młodzież naszego Gimnazjum oddała hołd bohaterom września 1939 roku.
Strofami wierszy i piosenkami podziękowaliśmy za ich odwagę i poświecenie. Dzięki tej niezłomności w walce z dwoma wrogami, my dziś możemy realizować swoje marzenia w wolnej Ojczyźnie. Uroczystość zakończyliśmy apelem poległych oraz zapaleniem znicza przy Dębie Pamięci.
Magdalena Zięcina
O tym jak zostać piłkarzem oraz ile stresu i wysiłku łączy się z tym zawodem, opowiedział uczniom klas II były reprezentant Polski - Łukasz Surma, który 17 września odwiedził naszą szkołę.
Łukasz Surma – polski piłkarz, wychowanek Wisły Kraków, pięciokrotny reprezentant Polski. W Legii Warszawa rozegrał 123 mecze ligowe, strzelając w nich 9 bramek. W warszawskim zespole występował na pozycji defensywnego pomocnika. W ciągu pięciu lat pełnił funkcję kapitana tej drużyny. W sezonie 2005/2006 wywalczył mistrzostwo Polski. Grał w klubie - Maccabi Hajfa oraz Bnei Sachnin, a także w austriackiej Admiry Wacker Mödling. Po powrocie do kraju występował w barwach Lechii Gdańsk. Obecnie zawodnik Ruchu Chorzów. Jest pierwszym zawodnikiem w historii polskiej ekstraklasy, który rozegrał przynajmniej po sto meczów ligowych w trzech różnych klubach.
Kto może zostać piłkarzem?
Nie ma idealnego przepisu na zostanie piłkarzem. Wiadomo – w dużym stopniu w tym fachu o naszej karierze decyduje talent, czyli coś, z czym się człowiek rodzi albo nie. Ale talentowi zazwyczaj trzeba pomóc. Już najmniejsze dzieci (około 5 – 7 letnie) marzące o wielkiej karierze piłkarskiej powinny uczestniczyć w treningach profesjonalnego klubu piłkarskiego.
Codzienna praca piłkarza.
Na kilka godzin przed każdym meczem odbywa się odprawa w szatni. Przy spotkaniach wyższej rangi trenerzy wykładają strategię, przedstawiają rywala, a dużo wcześniej podczas treningów analizują zapisy wideo z meczami przeciwnika. Przeciętny piłkarz biega w trakcie meczu 11 kilometrów i spala około 1200 kalorii, a przeciętna prędkość piłkarza na boisku, to około 12 kilometrów na godzinę. Ten zawód jest bardzo obciążający psychicznie.
Życie piłkarza to ciągłe życie na walizkach.
Życie piłkarza, to również walizki i w przypadku zmiany klubu przenosiny do nowego miasta czy kraju. Często mając na szali wykształcenie i karierę piłkarską piłkarze wybierają, to drugie przez co w razie kontuzji nie mają alternatywnej ścieżki kariery.
Grażyna Pogan
Jak co roku, wraz z panią M. Rabczyńską i panią D. Tracz, uczniowie gimnazjum w Białym Kościele uczestniczyli w 3-dniowej wycieczce do Krynicy Zdrój.
W tym roku, odbywał się tam Festiwal Biegowy.
Oprócz świetnych wycieczek w góry i innych atrakcji, uczniowie wzieli udział w dwóch biegach: przebierańców i biegu na 1km. Stroje, które zobaczyliśmy na miejscu bardzo nam się spodobały, pomysłowość niektórych zawodników wzbudziła w nas wielki zachwyt. Bieg na 1km, dla niektórych nie był łatwym wyzwaniem, lecz mimo to każdy dobiegł do mety z uśmiechem na ustach. Piękne widoki, świeże powietrze, utwierdziły nas tylko w przekonaniu, że naprawdę warto jeździć do Krynicy! :)
Klaudia Janowiak
Po raz drugi zostaliśmy zaproszeni na coroczne spotkanie środowiska Skałowców.
Świętowanie 71 rocznicy bitwy w lasach po Złotym Potokiem stoczonej przez SBP „Skała” rozpoczęło się mszą św. w kościele OO. Kapucynów. Po jej zakończeniu przy tablicy pamiątkowej poświęconej Batalionowi odśpiewaliśmy wspólnie piosenkę „Rozszumiały się wierzby płaczące” oraz złożone zostały kwiaty. Dalszy ciąg uroczystości miał miejsce na Cmentarzu Rakowickim pod pomnikiem w kwaterze partyzanckiej, gdzie odbył się apel. Na zakończenie w Muzeum Armii Krajowej mięliśmy możliwość posłuchać wspomnień żyjących żołnierzy Samodzielnego Batalionu Partyzanckiego „Skała”, a nadmienię, że została już ich tylko szóstka.Nie zabrakło też wspólnego śpiewania żołnierskich piosenek.
Magdalena Zięcina
Dnia 15 września 2015 r. o godz. 17:00 odbędzie się spotkanie z rodzicami uczniów naszej szkoły. Serdecznie zapraszamy.
03 września uczniowie klasy 3a zwiedzili Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema. Uczniowie mogli własnoręcznie wykonać wiele doświadczeń obrazujących prawa fizyki. Poznali właściwości światła (przekonując się, że kolory czarny i biały mogą dać kolor brązowy czy granatowy a nawet poznali sztuczki stosowane w przebieralniach sklepów odzieżowych), dźwięku (słuchając cichej muzyki z telefonu w odległości 20 metrów od niego, czy też strzelając dźwiękiem z armaty), ruchu (przyspieszając obrót karuzeli bez dotykania ziemi oraz oglądając rysunki tworzone przez wahadła) czy elektromagnetyzmu (m. in. tworząc z miedzianej rury magnes). Następnie uczniowie uczestniczyli w lekcji o piłkach Einsteina, na której wyznaczali przyspieszenie ziemskie oraz stosowali efekt Magnusa, by móc swą wiedzą błyszczeć nie tylko na lekcjach, ale również na boiskach piłkarskich.
Więcej zdjęć:
Joanna Nowakowska - Niemiec
We wtorek 1 września 2015 r. uczniowie gimnazjum zebrali się w sali gimnastycznej na rozpoczęciu nowego roku szkolnego 2015/2016. Pani dyrektor Bożena Turek serdecznie przywitała wszystkich uczniów, rodziców, grono pedagogiczne oraz pozostałych pracowników szkoły. Zgodnie z tradycją naszej szkoły przyjęliśmy motto przewodnie na nowy rok szkolny:
Samorząd Uczniowski
Dnia 1 września 2015 r. uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016
Przyjazd uczniów:
7:10 - Będkowice;
7:30 - Czajowice - Bębło szkoła (7:35) - Murownia (7:40);
7:50 - Wielka Wieś;
7:50 - Wierzchowie;
7:30 - Prądnik Korzkiewski.
Przebieg uroczystości:
8:15 - MSZA ŚW. W KOŚCIELE PW. ŚW. MIKOŁAJA W BIAŁYM KOŚCIELE
9:15 - UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO (SALA GIMNASTYCZNA)
ORAZ SPOTKANIE Z WYCHOWAWCĄ (SALE LEKCYJNE).
Odjazd uczniów - około godz. 11:00.
Serdecznie zapraszamy rodziców uczniów do wzięcia udziału w uroczystości.
W roku szkolnym 2015/2016 pomoc finansowa dla uczniów na zakup podręczników i materiałów edukacyjnych „Wyprawka szkolna” zostanie skierowana do :
Pomoc w formie dofinansowania zakupu podręczników oraz zakupu materiałów edukacyjnych będzie przysługiwać:
W przypadku uczniów spełniających kryterium dochodowe należy przedłożyć zaświadczenie o dochodach lub zaświadczenie o korzystaniu ze świadczeń rodzinnych. Podstawą do skorzystania z pomocy przez uczniów niepełnosprawnych jest posiadanie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego. Rodziny, które przekraczają kryterium dochodowe, zamiast zaświadczenia o dochodach składają uzasadnienie do wniosku o udzielenie pomocy finansowej na zakup podręczników w ramach programu rządowego „Wyprawka szkolna”.
Wnioski o udzielenie pomocy finansowej dla ucznia na zakup podręczników i materiałów edukacyjnych –Wyprawka Szkolna 2015 – należy składać do Dyrektora szkoły, do której uczeń będzie uczęszczał w roku szkolnym 2015/2016, w terminie do 8 września 2015r.
Załączniki:
Przypominamy, że w roku szkolnym 2015/2016 zgodnie z reformą podręcznikową rodzice uczniów klasy I gimnazjum nie będą kupować podręczników lub materiałów edukacyjnych niebędących podręcznikami oraz materiałów ćwiczeniowych przeznaczonych do obowiązkowych zajęć edukacyjnych. Zapewnienie tych podręczników i materiałów jest zadaniem szkoły rodzice nie mogą ponosić kosztów związanych z ich zakupem.
W klasach drugich i trzecich obowiązują podręczniki wg listy, która opublikowana jest w e-dzienniku - PODRĘCZNIKI - SZKOLNA LISTA.(podręczniki są kontynuacją tych z poprzednich klas).
https://dziennik.librus.pl/podreczniki_szkolne/7d79f5cab9ef11e28c300026b935cd53
1 lipca 2015 r. o godz. 17:30 odbędzie się spotkanie informacyjne wychowawców z rodzicami oraz uczniami przyszłych klas pierwszych. Spotkanie będzie zorganizowane na sali gimnastycznej.
Serdecznie zapraszamy.
Dnia 26 czerwca 2015 r. uroczyste zakończenie roku szkonego 2014/2015.
Przyjazd uczniów - według dotychczasowego rozkładu.
Przebieg uroczystości:
8:15 - MSZA ŚW. W KOŚCIELE PW. ŚW. MIKOŁAJA W BIAŁYM KOŚCIELE
9:30 - UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2014/2015 (SALA GIMNASTYCZNA)
11:00 - SPOTKANIE Z WYCHOWAWCĄ (SALE LEKCYJNE).
Odjazd uczniów - około godz. 12:00.
Serdecznie zapraszamy rodziców uczniów do wzięcia udziału w uroczystości.