Linki

Menu

Historia szkoły Nasz Patron - ks. Jan Twardowski Nadanie szkole imienia Sztandar szkoły Nasze spotkania z Patronem -foto Gimnazjum w Białym Kościele - nowoczesność i bezpieczeństwo O naszej szkole - prezentacja 10 - cio lecie szkoły Osiągnięcia - wyniki egzaminów Osiągnięcia - laureaci i finaliści konkursów ogólnopolskich i wojewódzkich

Poznaj naszą szkołę

Sztandar szkoły

CEREMONIAŁ SZKOLNY - SZTANDAR SZKOŁY

Szczególnym symbolem naszej szkoły jest sztandar ufundowany z okazji nadania szkole imienia ks. Jana Twardowskiego. Przechowywany jest obecnie w gablocie poświęconej naszemu patronowi znajdującej się w holu na parterze.

     1. Poczet sztandarowy ze sztandarem decyzją Rady Pedagogicznej towarzyszy nam w następujących uroczystościach:

  • rozpoczęcie i zakończenie roku szkolnego
  • ślubowanie klas pierwszych
  • rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości
  • rocznica nadania imienia szkole
  • rocznica uchwalenie konstytucji 3 Maja
  • uroczystości o charakterze lokalnym
  • apel poległych z okazji rocznicy zbrodni katyńskiej „Dąb Pamięci”.

2. O składzie pocztu sztandarowego decyduje Rada Pedagogiczna. Kandydatów zgłasza nauczyciel opiekujący się sztandarem. Uczniowie do pocztu powinni odznaczać się wysoką kulturą osobistą, średnią z ocen co najmniej 4,5 i co najmniej bardzo dobrym zachowaniem. Kandydatów wybieramy z pośród uczniów klas II.

3. Członków pocztu obowiązuje odpowiedni strój w czasie uroczystości. Chłopiec – ciemny garnitur, biała koszula oraz krawat. Dziewczyny- białe bluzki, granatowe spódniczki do kolan. Ponadto cała trójka wyposażona jest w biało-czerwone szarfy, obszyte złotymi frędzlami oraz białe tekstylne (bawełniane) rękawiczki. W czasie uroczystości każdy z członków pocztu jest przepasany szarfą w ten sposób, że na prawym ramieniu znajduje się jej środek i biegnie na skos poprzez korpus ciała i krzyżuje się u dołu lewego boku. W miejscu krzyżowania się szarfa powinna być spięta w sposób niewidoczny. Kolor biały powinien znajdować się przy szyi.

4. Postępowanie ze sztandarem na uroczystościach.

Sztandar na uroczystość wprowadza oraz wyprowadza przewodniczący Samorządu Uczniowskiego lub nauczyciel odpowiedzialny za akademię, podając odpowiednie komendy:

P: Proszę o powstanie

P: Baczność

P: Sztandar szkoły wprowadzić

P: Do hymnu Rzeczpospolitej Polskiej

P: Po hymnie, proszę usiąść.

 

Po zakończeniu uroczystości następuje wyprowadzenie sztandaru, padają wtedy komendy:

P: Proszę o powstanie

P: Baczność

P: Sztandar szkoły wyprowadzić

P: Spocznij.

 

Przy wprowadzaniu i wyprowadzaniu sztandaru drzewiec znajduje się na prawym ramieniu tak, że płaszczyzna sztandaru znajduje się za sztandarowym.

W odpowiednich momentach ma miejsce salutowanie sztandarem (pochylanie sztandaru przed sobą), tj.:

  • W kościele w czasie Mszy świętej (podniesienie, przed rozdaniem Eucharystii w czasie wymawiania słów: „oto jest Baranek….”, błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem, śpiewania pieśni „ Boże coś Polskę”).
  • W czasie śpiewania „Mazurka Dąbrowskiego”, „Ody do radości”, „Roty”, ślubowania, apelu poległych, czczenia minutą ciszy zmarłych.

5. W sytuacji, kiedy oprócz wprowadzenia sztandaru szkoły ma nastąpić wciągnięcie flagi na maszt, wybieramy wcześniej 3 uczniów stanowiących poczet flagowy. Jeden z nich otrzymuje złożoną na czworo flagę od Dyrektora i czeka w asyście dwóch uczniów na wydanie komendy. Prowadzący wydaje komendę:

„ Baczność - poczet flagowy do wciągnięcia flagi na maszt wystąp”.

Uczeń trzymający flagę rozwija ją, przypina do linki masztu i powoli wciąga na maszt. W tym czasie uczestnicy śpiewają hymn państwowy.

 

  Opracowała

mgr Magdalena Zięcina - nauczyciel historii i opiekun sztandaru

 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. św. Jadwigi Królowej w Białym Kościele
    ul. Krakowska 172
    32-089 Biały Kościół
  • tel: (+12) 419-03-80
    tel/fax: (+12) 419-19-18

Galeria zdjęć